Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hatim indirmenin adabı nedir?

2,471
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hatim indirmenin adabı nedir?

Kuran-ı Kerim Allah'ın sözlerinden oluşur. İçinde hiçbir şekilde sonradan kulları tarafından dahil edilmiş bir harf bile yoktur. Bu nedenle Kuran ilahi bir metin olduğunun farkında olunarak buna göre okunmalıdır. Ayrıca kişi okuduğunu anlamak ve hayatına uygulamak amacını taşımalıdır.

Kişi Kuran okurken hassas olmalıdır. Hz. Muhammed, "Kuran-ı Kerim'i okurken hüzünlenin, ağlayın" der. Hatta, bir yakınını Kuran okurken gördüğünde ona ne yaptığını sorar. Yakını Kuran okduğunu söyler. Hz. Muhammed bunun üzerine "Ama ağlamıyorsun" buyurur. Ona, "Hüzünlenemiyorsak, ağlayamıyorsak ne yapalım" diye soranlara da "Ağlamaya kendinizi alıştırın" der.

Buradaki hüzün bir depresyon, nevroz ya da depresyon hali değildir elbette. Hüzün insanı son derece olumlu bir şekilde harekete geçirebilir ve doğru yerlere götürebilir.

Kuran, onu okuyan insanların hüzünleneceği birçok şeye sahiptir. Bunlar olumlu ya da olumsuz şeyler olabilir. Kuran, kötülükleri tehdit eder. İyilikleri müjdeler. Kişi bunlarla kendini özdeşleştirip, kendi yaptıklarını bunlarla karşılaştırıp hüzünlenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat