Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte psikiyatrik ilaç kullanımının bebeğe zararı var mı?

9,782
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte psikiyatrik ilaç kullanımının bebeğe zararı var mı?

Hamilelik döneminde kullanılan pek çok ilaç gibi antidepresanlar da plasenta yoluyla bebeğe geçerek etkili olabilirler. Sıklıkla fetusun serumunda annenin serumundan daha fazla ilaca rastlandığı görülmektedir.

Anne adayına ilaç verilirken yarar ve zarar durumları iyi değerlendirilmelidir. Bazı antidepresanlar özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde alındığından bebeğe ciddi zararlar verebilirler. 

Son dönemlerde prenatal antidepresan maruziyet sendromu olarak adlandırılan bir durum vardır. Bu sendromda yenidoğanın solunum, nörolojik, gastroentestinal ve kalp belirtileri görülür. Bu sendromun ilaçların toksik etkisinden olabileceği gibi kullanılan ilacın doğum sonrası kan seviyelerinin düşmesiyle yoksunluk sonrası oluşabildiği de düşünülmektedir.

Anne karnında bu tarz ilaçlara maruz kalan bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sevk edilme oranı artmıştır. Bu ilaçların dışında bazı antidepresan ilaçlar hem anne adayında hem de fetusta kan basıncında aşırı yükselmeye neden olabilirler. Gebelikte alınan bazı antidepresan ilaçlar düşük riskini artırabilirler. Anne adayının yaşı, sigara kullanımı ve diğer bazı ilaçların alınıp alınmaması da düşük riskini etkiler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat