Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte baş dönmesi için evde neler yapılabilir?

10,677
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte baş dönmesi için evde neler yapılabilir?

Hamilelik süreci boyunca hamile kadınlarda yaşanan baş dönmesi sıklıkla rastlanan bir durumdur. Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan baş dönmelerine çok fazla müdahale edilemez. Bu dönemde anne adayının vücudu hamileliğe alışmaya çalışır. Hamileliğe adaptasyon süresince baş dönmeleri görülmeye devam eder ve tamamen oradan kalkmaz.

Anne vücudunun hamileliğe adaptasyonu dışında ilk üç ayda ortaya çıkabilecek baş dönmelerine evde müdahale etmenin farklı yolları mevcuttur. Bunlardan ilki baş dönmesinin sebebine müdahale etmektir. Örneğin baş dönmesi hamile kadının hızlı pozisyon değiştirmesinden kaynaklanıyorsa ani hareket yapmaktan sakınmak, şeker düşüklüğünde kaynaklanan bir baş dönmesiyse besin takviyesi yapmak baş dönmesine karşı evde alınabilecek önlemlerdendir.

Hamilelikte baş dönmesinin önüne geçebilmek için beslenmeden kaynaklanan sıkıntıları, hamilelik süresince sık sık ve dengeli beslenerek, öğünleri takip ederek ve şeker düzeyimizi sabit tutmaya çalışarak çözebiliriz.

Özellikle hamileliğin son üç ayında ortaya çıkan ve pozisyondan kaynaklanan baş dönmelerinde, yatar pozisyonda iken rahim arkadan geçen büyük damarlar üzerine baskı yaparak hamile kadınlarda kalbe giden damarları tıkar ve kalbe giden kan miktarı azalır. Bu sebeple de hamile kadınlarda baş dönmesi oluşabilir. Evde basit bir pozisyon değişikliği ile bu durumun önüne geçilebilir. Daha çok sola dönmek bu sorunu kolayca çözebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat