Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

F klavyede on parmak nasıl yazılır?

39,059
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

F klavyede on parmak nasıl yazılır?

10 parmak klavye kullanımı klavyeye bakmadan çok hızlı bir şekilde yazabilmenizi sağlar. Türkiye'de on parmak klavye F klavye üzerinde öğretilir. Çünkü F klavye Türkçe yazım özelliklerine daha uygundur. İsteyenler Q klavye ile de 10 parmak yazmayı öğrenebilir.

- 10 parmak klavye öğrenmek için bilinmesi gereken ilk şey her iki tür klavyenin de üzerinde bulunan çentikli tuşlardır. F klavyede A ve K tuşları çentiklidir. Q klavyelerde ise H ve J tuşları üzerinde çentik vardır.

- 10 parmak yazabilmek için her iki elin işaret parmağı bu çentikli tuşlar üzerinde durur. Buna göre diğer parmaklarda ardışık şekilde diğer tuşların üzerinde yer alır.

- Eller A ve K tuşları referans alınarak yerleştirildiğinde sol elde sırasıyla U, İ, E, A sağ elde ise K, M, L, Y tuşları yer alır. Başarmaklar ise boştadır. Başparmaklar ile boşluk ya da space tuşuna basılır. Bu tuş grubuna "temel sıra" denir. Yazma aralarında parmakların yerleştirileceği düzen her zaman bu olmalıdır.  

- Eller doğru şekilde yerleştirildikten sonra yazma işlemine başlanabilir. Parmakları alıştırmak ve yazma hızını artırmak için çeşitli bilgisayar programları vardır. Bunlar kullanılarak 10 parmak klavye öğrenilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat