Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkek bebeklerde testislerde ne tür sorunlar görülebilir?

34,508
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erkek bebeklerde testislerde ne tür sorunlar görülebilir?

Erkek bebeklerin genital muayenesi için de öncelikle genel görünüşe bakılır. Renk değişikliği, torbada koyulaşma ve peniste anormallik var mı bakılır. Yeni doğan erkek bebeklerde penis uzunluğu yaklaşık 3,5 cm'dir. 


Penisin 1,9 cm'in altında olması hormonal belirteçlerin bozulduğunu gösteren mikro penis durumuna işaret eder. Torbanın her iki testisler dolu olması önemlidir. Zamanında doğan bebeklerin yüzde 4,5'unda, prematürelerin ise yüzde 30'unda inmemiş testis söz konusudur ve bu vakaların yüzde 10'u da çift taraflıdır. 

İnmemiş testislerde kayıp olan testis karın içinde, kasık kanalında veya testis torbası başında olabilir. Bu vakaların durumuna göre cerrahi tedavi de belirlenir. 6-12 ay arasında inmemiş testislerdeki hücresel yapının değişmeye başlaması zamanla kısırlık ve kansere yol açar. Erkek bebeklerde torbanın gereğinden fazla şişkin ve dolu olması testis kılıflarında su toplanmasına neden olan hidrosel, fıtık gibi durumlara işaret edebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat