Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezinin avantajları nelerdir?

50,013
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural anestezinin avantajları nelerdir?

Normal doğumda epidural kullanıyoruz. Sezaryende epidural spinal; yani kombine anestezi veya sadece spinal ya da sadece epidural kullanıyoruz. Buradaki sıra, sezaryen için kullanım sıklığına göredir. 

Normal doğumda anestezinin avantajları

Öncelikle şunu biliyoruz ki, normal doğumda, ağrı nedeniyle anne adayında stres oluştuğundan doğum yavaşlar. Doğumu epidural ile yapan anne adaylarının daha kolay bir şekilde rahim ağzı açıklığının ilerlediğini görüyoruz. Biz epidural anesteziyi normalde 4 cm açıklık varken başlatırız ve tam açıklık dediğimiz 10 cm olana kadar devam ettiririz. Bu süre, sadece kasılmaları hisseden anne adayı ağrı duymadığı veya daha az duyduğu için ve bu nedenle adrenalin dediğimiz stres hormonu salgılanmadığı için kısalır. 

Sezaryen açısından bakacak olursak, öncelikle genel anestezi ile karşılaştırdığımız zaman bazı farklılıklar ortaya çıkar. 

Genel anestezi ve epidural anestezinin farkları

- Genel anestezi, epidural anesteziye göre daha risklidir. Genel anestezide beyin de uyuşturulur, epiduralde ise sadece bölgesel bir anestezi vardır. 
- Bebek açısından baktığımızda, epidural anestezide, anne ile bebeğe genel anestezi gazı verilmediğinden, bebek ilk nefeslerini çok daha kuvvetli alır ve ciğerleri daha iyi açılır. Genel anestezide yine bir şey olmaz ama biz aradaki farkı görüyoruz. Epidural anestezi ile doğmuş bir bebek ile genel anestezi ile doğmuş bir bebek arasında birazcık da olsa fark var.
- Aile açısından bakacak olursak, Epiduralde aile sezaryen için ameliyathaneye nasıl uğurladıysa; konuşarak, gülerek, eğlenerek, aynı o şekilde geri alır. Herhangi bir şekilde uyanma periyodu denen bir şey yoktur, genel anestezi sonrası sersemlik gibi durumlar oluşmaz. 

Bunların hepsi ciddi birer avantajdır. 

Ameliyat sonrası en ağrılı dönem ilk 4 saatlik dönemdir. Bu dönemde biz ne kadar güçlü ağrı kesici verirsek verelim, etki edemeyiz. Anne yine de ağrı duyabilir. Epidural ve spinal anestezide, doğum sonrasında 4 - 6 saat boyunca anestezi etkisi devam ettiği için ağrı hissedilmez. 

4 - 6 saat sonrasında zaten vücudun doğal ağrı kesicileri olan, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin aynı zamanda morfin türevi olarak çok ciddi bir ağrı kesicidir. Bu süre içinde onlar da devreye girdiği için anne, ilk saatlerdeki ağrılı dönemi çok konforlu bir şekilde atlatır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat