Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezi sezaryen doğumda kullanılabilir mi?

63,941
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural anestezi sezaryen doğumda kullanılabilir mi?

Sezaryen doğumda genelde en çok kombine anestezi tercih edilir. Kombine anestezi hem epidural anestezi, hem de ikinci bir iğne ile spinal anestezinin beraber yapılmasıdır. Burada anesteziyi sağlayan spinal anestezi iğnesinin içinden verilen maddedir. Bu madde hemen uyuşma sağlar. Peki epidurali neden yapıyoruz? Epiduralde de, daha sonra katater dediğimiz kılcal bir boru o bölgede kalıyor, o borudan enjektörle ağrı kesici vermeye devam ediyoruz. Bu nedenle kombine anestezi sezaryende en çok kullanılan anestezi türüdür. Epidural katater daha sonra desteklemek amacı ile kullanılır. 

Kombine anestezinin avantajlarından bir tanesi hemen uyuşturuyor olmasıdır; bu da spinal yapılmış olmasına bağlıdır. İkinci bir avantajı ise ağrı kesicinin doğum sonrasında da verilmeye devam edilebilmesidir.

Sezaryen doğumda kullanılan anestezi yöntemleri

Sezaryen doğumda ikinci sıklıkla kullanılan spinal anestezidir ve kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yöntemde sadece spinal anestezi yapılır ve orada katater hiçbir şekilde kalmaz, iğne spinal sonrasında hemen çıkarılır ve arkada hiçbir şey bırakılmaz. Bunu avantajı şudur: Yine aynı şekilde uyuşma sağlanır, bazı anne adayları katater dediğimiz şeyden rahatsız olduğundan, bunun önüne geçilmiş olunuyor. Çünkü bu belinden sırtına kadar, cildinin dışından gelen uzun kılcal bir borudur. Spinal, çok daha kısa sürer, 3 dakika içinde hemen halledilir. 

Üçüncü yöntem, sadece epidural yapılmasıdır. Epidural tek başına sadece normal doğum için kullanılır ama sezaryen için de kullanabiliriz ancak epidural anestezide spinal bölgeye enjeksiyon yapılmadığı için tam uyuşma sağlanabilmesi için 15 ile 45 dakika arasında beklemek gerekir. Bu nedenle sezaryende böyle bir bekleme süresi hem anne adayı için hem de ekip tarafından istenen bir şey olmadığından epidural anesteziyi pek tercih etmiyoruz. Epidurali, normal doğum başlamıştır, herhangi bir nedenle sezaryene dönmek zorunda kaldığımızda uygularız. Orada zaten kataterimiz hazır olduğundan, oradan daha yüksek dozlar vererek sadece epidural anestezi ile sezaryen uygulayabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat