Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Epidural anestezi nasıl yapılır?

168,138
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

Epidural anestezi nasıl yapılır?

Doğum için 3 farklı anestezi türü vardır. Epidural anestezi, sadece epinal bölgeye yapılan; spinal anestezi, sadece omurga kanalının içinde bulunan omurilik sıvısının içine yapılan anestezidir. Kombine anestezide ise hem epidural hem de spinal yapılır ve bunların teknikleri birbirlerinden çok farklı değildir. Bu anlamda size tekniği genel olarak anlatacağız.

Anestezi normal doğum için yapılacaksa, henüz ağrının, kasılmanın olmadığı zamanda yapılması gerekir.Yan döndürülerek veya oturtularak yapılır. Anestezi uzmanı uygun bölgeyi bulmak için omurga bölgesine bastırarak muayene eder. Uygun boşluk bulunduktan sonra, önce cildi, o bölgeyi uyuşturmak için bir lokal anestezi yapılır. Çünkü buradan iğne yerleştirilecektir. Önce sadece bu lokal anestezi hissedilir. Ardından epidural veya spinal ile ilgili hiçbir şey hissedilmez. Epidural anestezi iğnesi bu bölgeden yerleştirilir. Sadece epidural yapılacaksa, anestezi maddesi verildikten sonra işlem bu aşamada tamamlanmış olur. Epidural katater dediğimiz, arada sırada oradan yeni dozlar vermek için kullandığımız milimetrik boru epidural sahaya doğru ilerletilir ve daha sonra tekrar tekrar kullanmak için vücutta bir bölgeye ucu sabitlenir. Oradan enjeksiyon şeklinde gerekli dozlar verilir. 

Epidural anestezi normal doğumda kullanılabilen tek anestezi türüdür. Sezaryende ise epidural anestezi genellikle tek başına kullanılmaz. 

Sezaryende epidural anestezi kullanıldığında hastanın anesteziyi tam bir şekilde alması için beklemek gerektiğinden, çoğu zaman sezaryen doğumlarda epidural anestezi tercih edilmez. Genelde epidural anesteziye ek olarak epidural iğnesinin içinden geçen ikinci bri iğne ile omurilik sıvısının içine doğru enjeksiyon yapılır. Ondan sonra o çıkartılır ve yine aynı şekilde katater yardımı ile oradan sezaryen sonrasında da anestezi madde verilmeye devam edilebilir. 

Bazen de sezaryende epidural anestezi yapmaksızın, sadece spinal sahaya; omurilik sıvısının içine anestezi maddesi verilir, bu alana katater de bırakılmaz ve 3 dakikada işlem hallolmuş olur. Bazı anestezi uzmanları da bu basit yöntemle çalışmayı tercih eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat