Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektronik eşyalarda iade koşulları nelerdir?

14,071
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Elektronik eşyalarda iade koşulları nelerdir?

Elektronik ürünlerin iadesi ile ilgili özel bir düzenleme söz konusu değildir. Fakat, son yıllarda özellikle elektronik ticaret ortamında alışveriş yapılması ile birlikte elektronik ticaret siteleri tarafından çeşitli kuralların uygulandığını görüyoruz. Örneğin satın alınan cep telefonuna bir sim kart takılması veya herhangi bir wifi bağlantısı yapılması halinde ürünün ikinci el durumuna geçtiği, bu ikinci el durumunun yeniden satılabilir özelliğini ortadan kaldırdığı ve bunun da bir mevzuat hükmüne dayandırıldığı görülmektedir. Fakat böyle bir mevzuat hükmü yoktur. Yapılan işlem elektronik ortamda yapıldığı için bir mesafeli satış sözleşmesidir. Mesafeli sözleşmelerde elektronik ürünler için herhangi bir özel durum söz konusu değildir. Böyle bir sıkıntı varsa yakın gelecekte böyle bir düzenleme yapılabilir ancak şu anki uygulamaya göre, mevzuatta cep telefonu iadesi ile ilgili herhangi bir istisna bulunmamaktadır.  

Elektronik eşya alışverişi bir mağazadan yapılmışsa, bu noktada istisnalar ortadan kalkmaktadır. Mağaza yapılan alışverişlerde alıcının muayene yükümlülüğü bulunduğu için ayıplı ürünler ancak bu esnada iade edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat