Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

El falı nasıl bakılır?

57,503
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

El falı nasıl bakılır?

El falına bakılırken öncelikle elin genel şeklinin yorumu yapılır. Çünkü ateş, hava, toprak ve su elleri şeklinde adlandırdığımız değişik el biçimleri vardır. Da ha sonra İslam alimlerinin de bildirdiği üzere, ilmi sima ile, yüzde bulunan organlarla; ağız, burun, kulak, göz, başın büyüklüğü, küçüklüğü ya da kısalığı gibi form biçimlerine göre yorum yapılır ve eldeki çizgileri, tepecikleri ya da tümsekleri aynı zamanda baş ile de alakalandırarak yorumda bulunulur. 

El falında iki keyfiyet söz konusudur. Sağ ele mi sol ele mi bakılır diye çok soru gelir. Ağırlıkla sağ eli günlük yaşamda aktif olarak kullandığımız için sağ el uğraşlarımız ile ilgili yorumlar vermektedir. Tarot ya da benzeri fal biçimlerinde kart ya da kağıt karıştırırken sol el kalbe daha yakın olduğundan, sol el ile yapılacak hareketin kalpten, içten, özden geleceği farz edilerek sol el tercih edilir. El falının da sol elden bakılması tercih edilir. 

El falında çizgilerin anlamları

El falında birden ziyade 12 farklı çizgiden bahseder eski alimler ve el falı uzmanları. Lakin olmazsa olmaz bazı çizgiler vardır. En fazla bilinen 3 çizgi vardır. Bunlardan en önemlisi hayat ve yaşam çizgisi olarak adlandırdığımız çizgidir ki, bu çizgi avuç içi ortasından başlar, bileklere kadar devam edebilir. Hayat çizgisi her elde bu şekilde olmak zorunda değildir. Bazı ellerde kesintiye uğramış ya da silik olabilir. Bazı ellerde ise çok derin olacaktır. Ömür ve yaşam çizgisi olarak adlandırdığımız bu çizgi üzerinde yaşam üzerinde bazı yıllar tahmin edilebilir. Yaşam çizgisi ile ömrün uzunluğu, kısalığı ve yaşam biçimi hakkında bilgiler verilebiliyor.

El falı bakarken ikinci önemli çizgi, yaşam çizgisi ile birlikte de başlayabilen, nadiren aralıklı olan akıl çizgisidir. Akıl çizgisine beyin ya da kafa çizgisi adları da verilir. Akıl çizgisi aklımızın, fikrimizin, mantığımızın nelere yettiğini, nasıl uğraşlar içinde olduğumuzu anlatan bir çizgidir. Akıl çizgisi aynı zamanda sihinsel faaliyetlerin ve beyin yaşam süresinin de yorumlandığı çizgidir. 

Her avuçta bulunan, olmazsa olmaz çizgilerden üçüncüsü kalp çizgisidir. Kalp çizgisi serçe parmağın altından başlar ve çoğu kez, Jüpiter tepesi veya Satürn tepesi denilen işaret ya da orta parmak bitimlerinden herhangi birine denk gelir. Bunların her birinin farklı bir yorumlama biçimi vardır. Ancak kalp çizgisi olmazsa olmazlardandır çünkü kalp çizgisi insanı insan yapan değerlerden örnek verir. Duygularımız, hislerimiz, sezilerimizle; aşk, sevgi ve sadakat ile ve aynı zamanda şevkat ve merhamet duyguları ile ilgilidir. 

İnsanların ellerindeki herbir parmak aynı zamanda gözyüzündeki yıldızlarla, gezegenlerle ilişkilendirilmiştir.

- Başparmak ve başparmağın kendisine Zühre parmağı dediğimiz gibi, başparmak etrafında oluşan tepeciğe Zühre tepesi ya da tepeciği adı verilir. 
- İşaret parmağı Jüpiter parmağıdır. Başlangıç noktasında tepeciğe Jüpiter tepesi adı verilir.
- Orta parmak Satürn tepesi ya da tepeciği olarak adlandırılır. 
- Yüzük parmağı Güneş tepesi veya Apollon tepesi olarak adlandırılır.
- Serçe parmak Merkür tepesi ya da tepeciği olarak adlandırılır.

Tepeler bununla kalmaz. Aynı zamanda Mars tepesi vardır. 
- Mars tepesi ise  iyi ve kötü tarafımız ile eşleştiği için elimizin iki bölümünde bulunur. 
- Zühre tepesine yakın olan bölüm olumlu Mars taraflarımızı; kendini ortaya koyma, masaya yumruğunu vurma, girişimde bulunma, aktif, atak olmayı birlikte getirir. 
- Akıl çizgisinin bitimine yakın olan yerde, Mars tepeciği bulunmak ile birlikte, bu bölümdeki Mars tepesi ise, risk alan ve kendimizi olumsuz bir şekilde tehlikelere sokan olumsuz Mars taraflarımızı gösterir. 
- Elimizde yer alan son tepecik ise Ay tepeciğidir. 

El falındaki yorumlar tepeciklerin ya da parmakların boğumları ve üzerindeki işaretlerin ne şekilde olduğuna bakılarak yapılır.

El falında biraz önce göstermiş olduğumuz gibi elde bazı tepecikler, tümsekler, işaretler vardır. Ancak bu konunun bu kadar basit olmadığının altını çizmek gerekir çünkü bazı çizgiler veya bazı tepecikler her elde belirgin olmayabilir veya hiç olmayabilir. Bu anlamda el falı bilgi ve birikime sahip kişiler tarafından bakılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat