Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ekonomik krizde bütçemizi nasıl düzenlemeliyiz?

1,005
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ekonomik krizde bütçemizi nasıl düzenlemeliyiz?

Bireysel bütçe yönetimi sadeve ekonomik kriz dönemlerinde değil her zaman için son derece önemlidir. Elbette para yönetimi ekonomik krizler öncesinde ve kriz dönemleri sırasında çok çok daha önem kazanır.

Bireysel para yönetiminin temeli harcamaları ihtiyaç ve istek olarak ikiye ayırmaktır. Şunu alışkanlık haline getirmelisiniz, bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce kendinize o ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Bu soruya samimi olarak, kendinizi kandırmadan yanıt verin. Eğer gerçekten o ürünün olmaması yaşamınızı etkileyecekse elbette onu alın. Eğer hayatınız için vazgeçilmez değilse bu bir istektir, yani o an sizin için lükstür.

Gıda alışverişinizi aylık yapmayın. Kilolarca sebze meyveyi eve yığmayın, bunları tüketemezseniz çürüyeceklerdir. Tabi bu sadece bir örnek.

Kriz zamanlarında borçlanmamaya çalışın. Özellikle yaklaşan bir kriz varsa kesinlikle döviz borçlanmayın. Kredi kartlarınızı ya da çektiğiniz kredileri ödeyemezseniz mutlaka ilgili bankaya gidip borcunuzu yapılandırın.

Başka bir önemli nokta da birikim yapmaktır. Şartlar ne olursa olsun mutlaka birikim yapın. Mümkünse eve giren paranın en az yüzde 10'unu  bir birikim hesabında toplayın ve bunu her ay düzenli devam ettirin. Buna gücünüzün yetmediğini düşünüyorsanız yüzde 5, yüzde 4 bir köşeye atın ama mutlaka biriki yapın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat