Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Edebiyat sınavına hazırlanırken nelere dikkat etmeliyim?

2,545
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Edebiyat sınavına hazırlanırken nelere dikkat etmeliyim?

Edebiyat dersinin okul sınavlarında başarılı olmak için öğrenciler bütün çalışmalarını sınavdan bir gün öncesine bırakmamalıdır. Edebiyat dersinde işlenen konuları günü gününe tekrar etmek sınavda etkisini mutlaka gösterir. 

Öğrencilerin sorumlu olduğu konuların kronolojik olarak çalışılması öğrenciler için oldukça faydalı olur. Edebiyat dersinde öğrenciler uyak, nazım birimi, nazım biçimi gibi teknik özellikleri bulmada zorlanıyorsa mutlaka edebiyat öğretmeninden yardım alınmalıdır.

Birçok öğrenci ders dışında edebiyat öğretmenine soru sormaya çekinir. Öğrenciler çoğu kez sordukları sorularla öğretmenlerini rahatsız edeceklerini düşünürler. Bunun tam aksi olarak, soru soran öğrenci çalışmak ve öğrenmek isteyen öğrencidir. Bu durum öğrenciyi öğretmenin gözünde daha değerli bir yere koyar.

Öğrenmenin en etkili yolu soru sormaktır. Edebiyat dersinde de sınav öncesi öğrencilerin takıldığı soruları öğretmenlerine sorması beklenir. Lisans Yerleştirme Sınavı'nın Edebiyat bölümünde başarılı olmak için hem bilgi birikimini kullanabiliyor olmak hem de kitap okumak büyük bir öneme sahiptir. 

LYS'de karşılaşacağımız ayrıntılı sorular bazen edebi eserin tamamını ya da tamamına yakın bir kısmını bilmeyi gerektirir. Bu sebeple ne kadar çok edebi eser okursak LYS'deki başarımız o kadar artar.

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken en öenmli şey, LYS edebiyat konularının YGS'den sonraya bırakılmamasıdır. YGS öncesinden başlayarak edebiyat konuları aşamalı olarak çalışılmalı ve sindirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat