Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dövme nasıl silinir?

58,893
kez izlendi
Puan: 4.85 / 5
Detaylı Açıklama

Dövme nasıl silinir?

Dövme silmenin en kolay, en iyi, en pratik yolu lazerdir. Dövmeler cildin altındaki boya partikülleridir. Bu boya partikülleri büyük olduğu için cilt tarafından emilmez ve orada kalır. Q switched ND yaglar dövme çıkarmak için kullanılan lazerlerdir ve bu lazerler nanosaniyede atış yaparlar. Nanosaniyede, yani çok kısa sürede yapılan atış bu bölgede bir şok dalgası, fotoakustik bir etki oluşturur ve boya partikülünün parçalanmasına yardımcı olur. Parçalanan boya partikülü de cilt tarafından emilerek yok edilir. Lazer ile dövme silme işleminin temel prensibi bu şekilde açıklanabilir. Bu anlamda dövme silmenin en kolay ve etkili yolu lazer yöntemidir. Bunun dışında dermabrazyon adı verilen zımparalama yöntemi ile de dövme çıkarılabilir fakat dermabrazyon türü uygulamalarda, uygulanan bölgede kalıcı yanık ya da kesik izleri oluşabilmektedir. Ciltte bu tür kalıcı yanık ya da kesi izlerinin olması istenen bir şey olmadığından, genellikle tercih edilmez. Fakat lazerlerle dövme çıkarılırsa, uygun dozda, uygun hekim tarafından yapıldığı takdirde ciltte hiçbir kalıcı hasar olmayacağından, lazer ile dövme silme işlemi dövme çıkarmanın en kolay ve kalıcı iz bırakmayan yoludur. 

Lazer ile dövme silme işleminin yapılabilmesi için dövmenin 6 aydan eski olması gerekir. Çok yeni, yapıldıktan 1 - 2 gün sonra çıkartılmak istenen dövmeler için lazer ilk tercih olmamalıdır. 

Dövme yapılalı 1 aydan kısa süre geçmiş se, çıkarmak için peeling ya da fraksiyonel karbondiyoksit lazer gibi boyayı dışarı atmaya yönelik cilt soyma tedavileri yapılabilir. Çünkü, boya ilk yapıldığı zaman boya yüzeyeldir. Aşağıya, gitmesi gereken yere yerleşmesi zaman alır. Yeni yapılan dövmeye peeling ile, ablasyon dediğimiz değişik lazerlerle dövmenin kabuklandırılarak kolay atılmasını sağlayabiliriz ama lazer uygulayacaksak, üzerinden 6 ay geçmiş olması idealdir. 

Dövmenin üzerinden çok uzun zaman geçmişse, yıllar önce yapılmış bir dövme ise dövme çok daha kolay çıkar. Lazer seansları arasındaki sürenin en az 6 hafta olması önerilir. Çünkü dövme silme işlemi sırasında boya partikülleri parçalanır. Bu işlemin ardından onu emecek, ortamdan uzaklaştıracak olan vücudun savunma sistemidir. Bu süreyi bekliyoruz ki, vücudun savunma sistemi işler hale gelsin, küçük parçalara ayrılmış boya partiküllerini ortamdan uzaklaştırsın. 

Dövmenin türüne göre, 6 hafta aralıklarla en az 6 - 8 seans arasında işlem yapılması gerekir. Boya amatör ise, yapılan işlem yüzeyel ise dövme 1 - 2 seansta da çıkabilir. 

Silinmesi daha zor olan dövmeler
- Renkli dövmeler
- Üst üste yapılmış dövmeler
- Profesyonel dövmeler

Bu tür dövmelerin silinmesi 10 seansın üzerine çıkabileceği, çok derine yerleştikleri için üst üste uygulanan dövmelerde, lazerle silme işlemi yapılsa bile ciltte iz, dövmenin silüeti kalabilir. Bu nedenle birinci tercih tabii ki çok emin olmadan dövme yaptırmamak olmalıdır. Ancak bir şekilde yaptırdınız ve çıkartılmasını istiyorsunuz; bu durumda da tercih etmeniz gereken en iyi seçenek lazerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat