Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğal antidepresan tahıl çeşitleri nelerdir?

542
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğal antidepresan tahıl çeşitleri nelerdir?

Doğal antidepresan tahıl çeşitlerine baktığımızda özellikle tam tahıllar karşımıza çıkar. Çünkü basit karbonhidratlar kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltirler. Bu nedenle biz kompleks karbonhidratlar olan tam tahıllı besinlere yönelmek gerekir. Tam tahıllar mutluluk hormonu olan seratonini dolaylı olarak yükseltir. Ayrıca enerji verirler. 

Bulgur, kinoa, kara buğday, esmer pirinç (kahverengi pirinç), integral (tam buğday makarna) tam tahıllar arasındadır. Tam tahılları miktarını aşmayacak şekilde ve düzenli olarak günlük beslenmemizde bulundurursanız enerjinizi artırıcı etki gösterirler. 

Depresyonda olan bireyler genellikle ilk olarak karbonhidratlara sarılırlar. Ancak doğru karbonhidratları seçmezlerse kan şekerinde dalgalanmalar yaşar, birazcık mutlu olup sonrasında düşme yaşarlar ve bu da kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açar. 

Beslenmemizde tam tahılları seçerek, doğru karbonhidratlara yönelerek seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat