Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğal antidepresan kuruyemişler nelerdir?

1,142
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğal antidepresan kuruyemişler nelerdir?

Doğal antidepresan kuruyemişlerin başında ceviz gelmektedir. Çünkü ceviz omega3 içeriği sayesinde mutluluk hormonu adı ile de bilinen seratonin hormonunu artırıcı etki göstermektedir. Ceviz yağlı tohum olduğundan tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Günde 3 tam (6 parça) ceviz tüketilmesi yeterlidir. 

Fındık ve bademe de baktığımızda, onlar da hem sağlıklı yağlar içerirler, hem de E vitamini kaynağı olan antioksidan bir vitamin içermektedirler. Bunlar da hem bağışıklık sistemini artırıcı, hem de strese karşı koruyucu etki göstermektedir. Bu da dolaylı olarak mutluluk hormonunu artırıcı etki gösterir. Ancak ceviz, badem ve fındıkta tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir. 

10 fındık, 10 badem ya da 3 tam ceviz 1 tatlı kaşığı yağa eşittir. Yani, 10 fındıkta bir 1 tatlı kaşığı yağ almış olursunuz. Bu nedenle kuruyemişleri tüketirken miktarları da iyi kontrol etmek gerekir. Aynı zamanda fındık, ceviz ya da bademin kavrulmamış, çiğ olarak tüketilmesi vitamin ve mineral alımı açısından daha faydalıdır. Çünkü kavrulduğu anlarda vitamin ve mineral içerikleri belli oranlarda düşmektedir. 

Ayçekirdeği, kabak çekirdeği, kaju, antepfıstığı gibi tüm kuruyemişlere baktığımızda aslında hepsi manganez, magnezyum içermektedir ve özellikle magnezyumun mutluluk hormonu olan seratonini artırıcı faktörü bulunmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat