Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğal antidepresan etkisi olan sebzeler nelerdir?

528
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğal antidepresan etkisi olan sebzeler nelerdir?

Doğal antidepresan sebzelerin başında domates gelmektedir. Domates, içeriğindeki likopen ile çok iyi bir antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Likopen aynı zamanda depresyona karşı koruyucu etki göstermektedir. Ayrıca vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Dolaylı olarak mutluluk hormonu olan seratonin hormonunu artırıcı etki göstermektedir. 

Reflü, gastrit gibi herhangi bir mide probleminiz veya hazımsızlık şikayetiniz yoksa likopen daha çok domatesin kabuğunda bulunduğundan, domatesi iyice yıkadıktan sonra kabuğuyla birlikte tüketirseniz, etkilerini daha iyi bir şekilde alabilirsiniz.

Salatalara ekleyebilir, ana yemeklerinizde bol miktarda kullanabilir ya da sabah kahvaltılarınızda söğüş olarak domatesi terci edebilirsiniz. 

Bir diğer antidepresan olan sebze ıspanaktır. Ispanak da koyu yeşil yapraklı sebzeler arasında özellikle folik asit içeriği en yüksek olan koyu yeşil yapraklı sebzedir. Folik asitin seratonin hormonunu artırıcı etkisi vardır. Bu nedenle haftada bir iki kez ister salata olarak, ister yemeğini, istediğiniz şekilde ıspanak tüketebilirsiniz. 

İsmini çok duymasak da mor patates de antioksidan içeriği çok yüksek olan sebzeler arasında bulunmaktadır. Depresyona karşı koruyucu etki gösterir. Beyaz patatese oranla 10 kat daha fazla antioksidan ve antosiyanin içerir. Bitkilerdeki suda çözünen pigmentlerin en geniş grubu olan antosiyanin kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunan renk verici bir maddedir ve bazı kanser türlerinde hücrelerin büyümesini engelleyici etkisi vardır. 

Soya ve soyanın tüm türevleri, tofu, soya sütü gibi sebzeler de mutluluk hormonu seratonini salgılamaya yardımcı olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat