Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğal antidepresan baharatlar nelerdir?

967
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğal antidepresan baharatlar nelerdir?

Doğal antidepresan baharatların başında özellikle kırmızı pul biber gelir. Özellikle ağrı azaltıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan ve antitmör etkisi yaratır. Dolaylı olarak da mutluluk hormonunu artırıcı etki göstermektedir. 

Kimyon sindirimi artırır, depresyona karşı korur, sinirleri yatıştırır. Bu nedenle özellikle kuru baklagillerde gaz şikayeti yaşıyorsanız, bu tür besinleri kimyon ilave ederek tüketebilirsiniz. 

Karabiber de antidepresan etkisi olan baharatlardan biridir. İçerisindeki piperin adlı madde ile bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. Yapılan bazı çalışmalar da metabolizmayı güçlendirerek kilo vermeye yardımcı olduğunu da kanıtlamıştır.

Son yıllarda daha çok popüler olan ancak yüzyıllardır kullanılan zencefil, doğal bir antidepresan olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak fazl miktarda tüketilmesi önerilmez. Günde 6 gr (1 tatlı kaşığı) zencefil tüketimi yeterlidir. Daha fazlası mide ile ilgili rahatsızlıklara yol açabilir.

Zerdeçal da çok iyi bir antidepresandır ve mutluluk hormonunu artırıcı etki gösterecektir. Özellikle balık, tavuk gibi beyaz etli fırın yemeklerinde rahatlıkla kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat