Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Datça'da hangi tarihi eserleri görelim?

803
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Datça'da hangi tarihi eserleri görelim?

Datça'da tarihi olarak akla ilk gelen Antik Knidos şehridir ve günümüzde Datça'nın kurulduğu şehre oldukça yakındır. Datça'ya 1,5-2 km mesafede bulunan Eski Datça bölgesi Antik Knidos şehrinin ilk kurulduğu yerdir. 

Ticari sebeplerden ötürü Antik Knidos şehri bulunduğu yerden alınıp, yarımadanın en uç bölgesine taşınmış ve insanlar burada oldukça uzun süre yaşamışlardır. 

Antik Knidos bölgesinde Dorların hüküm sürdüğünü bilmekteyiz. 
Dorlar, 6 şehirden oluşan bir şehir birliği olarak örgütlenmişler ve hüküm sürmüşlerdir. Bunlardan ilki Halikarnassos-Bodrum, diğeri Kos Adası - İstanköy'dür. Diğerleri ise bugün Rodos'ta kalan ve önemlisi Yanissos şehirler topluluğudur. Bu altı şehrin başkenti de günümüzde Datça olarak bilinen Antik Knidos şehridir.

Dünyanın en eski ve en büyük ikinci tıp okulu bu bölgede kurulmuştur. Knidos tıp okulu Antik Yunan'ın en önemli ve en eski doktorlarını yetiştiren tıp okuludur. Ünlü İskenderiye Feneri'nin mimarı Sostratos Antik Knidos'ta yaşamıştır ve bu şehre birçok mimari eser bırakmıştır. 

Milattan önceki dönemde Datça'daki en önemli faaliyet alanı seramik yapımıydı. Antik Datça ya da Eski Datça olarak adlandırılan bu bölgede hala seramik fırınları görmek mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat