Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara oruç nasıl öğretilmeli?

704
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara oruç nasıl öğretilmeli?

Oruç bir ibadettir ve bizim ibadetleri anlatırken ıskaladığımız önemli bir yön var; ibadetin öğretici yönünü öğretmek konusunda hatalar yapıyoruz. İbadetin şeklini öğretiyoruz. Uygulanma konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz, çocuk  tıkır tıkır namaz kılabiliyor veya oruç için bizimle beraber yemiyor içmiyor, yanımızda hacca veya umreye götürüyoruz. Onlar da her şeyi bizim aynı şekilde yapıyor. Fakat sadece çocuklar için değil, biz yetişkin bireylerin de ıskaladığı en önemli şey ibadetin eğitici ve öğretici yönleri. Özellikle bunları öğretmekte sıkıntı yaşıyoruz. İbadetlerdeki bu yönlerin, Allah ile iletişim yönünün, sevgi boyutunun öğretilmesinin ibadetlerde devamlılığın da sebebi olduğunu düşünüyorum. Orucu öğretirken, niçin aç kalıyoruz sorusuna verdiğimiz anlamlı cümlelerin, çocuğun oruç tutma konusunda ilerleyen yaşlarında da istikrarlı olabileceğini, sonuç vereceğini düşünüyorum. 

Her ibadetin kutsal olan ile, Allah ile, ilahi varlıkla iletişim olduğunu, bu iletişimin tamamen sevgiye, şefkate, merhamete dayandığını, bizi seven, bizim de kendisini sevdiğimiz, bize acıyan, lütfeden, armağanlar gönderen, Allah'a karşı, onun isteklerini, ricalarını yerine getirmemiz olarak anlatabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat