Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklara namaz nasıl öğretilmeli?

1,575
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklara namaz nasıl öğretilmeli?

Çocuklara öncelikle namazın Allah'la bir iletişim biçimi olduğunu anlatmalıyız. Namaz kılınışını bundan sonra öğretmekte yarar var. Önce kılınışını öğretebilirsiniz, kendisi sizi taklit ede ede öğretebilir, bunda bir sakınca yok ama hemen hemen bütün inanç konularında, tüm ibadetlerde kesinlikle antipati uyandıracak, onda travma yaratacak bir zorlamadan, bir baskıdan bahsedemeyiz. Bu, çok çirkindir. Öğrettiğiniz, yakınlaşsın istediğiniz şeyden uzaklaştıracak herhangi bir baskıcı, zorlayıcı tavra girmemeniz gerekir. Namaz da aynen böyledir. Kılmadığı takdirde cezaları değil, kıldığı takdirde ödülleri yan yana getirerek anlatmak gerekir. 

Çocuk bir bireydir. Ne olursa olsun, doğduğundan itibaren bir bireydir. Hatta anne karnında kalbi atan cenine İslam hukukuna göre miras düşer. Annesi, ona dair de hak alır. Dolayısıyla bireyin birey olduğunu kabul ederek, bu birey ile kudret arasında kurulan bir iletişim biçimi olarak namazı ona anlatmak gerekir.

Çok sevdiğimiz Allah'ın ve Hz. Muhammed'in bizden istedikleri ve bir de insanlarla beraber yapmamız gereken toplu ibadetler vardır. Namaz, bu şekilde anlatılabilir.

Namazın kılınış şekli son derece kolaydır. Namaz, bir puzzle tamamlar gibi kendi içinde kuralları, okunması gereken metinleri ve bazı bedeni ve faydalı hareketlerin olduğu; Güneş'e göre değil, Güneş'in yaptığı hareketlere göre bazı vakitlerde Kabe yönüne herkesle beraber dönerek Allah için yaptığımız bir ibadettir ve çocuğa da bu şekilde aktarılmalıdır. Bir yöne doğru dönerek yaptığımız, Allah ile, ilahi kudret ile bir iletişim biçimidir. 

Namazı öğretmek için bazı oyunlar da vardır. Namazı 4 rekat kabul edelim. Küçük kağıt parçalarına 1. rekatı kısa kısa yazdığınızı farz edelim. Burada namazın duasını bir oyun halinde dizdirebilirsiniz. Çocuğumuz nelerden anlayabilecekse, çevresinde onun sevdiği hangi doneler, argümanlar varsa, onunla namazı öğretebiliriz. Ancak namaz şeklini öğretmeden önce namazın ne olduğunu, neden kılındığını anlatmakta yarar vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat