Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar Kuran'ı nerede öğrenmeli?

379
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklar Kuran'ı nerede öğrenmeli?

Çocuklar Kuran'ı her yerde öğrenebilir. Bu imkan, öğrenmeyi kıstas alıyorsanız, sonuç vermesin istiyorsanız, her yerde öğrenebilir. Ancak bu hiç hoş bir şey değildir. Sadece öğrenmiş olması için öğretmek beraberinde birtakım tehlikeleri barındırabilir. 

Türkiye'de din psikolojisi alanında yapılmış birçok bilimsel araştırmanın sonuçlarından birine göre; ileri dönemlerde dindarlığı düşük seviyelerde görünen ya da düşük olduğunu ifade eden insanların öncesinde kişiler arası kötü iletişim yolu ile dinden soğuduğunu, dini duygu ve düşünceden uzaklaştığını ifade ediyorlar. Bu oran, azımsanamayacak büyüklükte bir orandır. Birçoğunun bizzat ifade ettiği de kötü cami deneyi, camide yaşanan kötü deneyimlerdir. 

Çocukluğunun ilk evrelerinde camiye gitmiş, kızgın bir imam elinden seneler boyunca, her yaz tatili Kuran öğrenmeye çalışmış ve bundan yaka silkmiş pek çok insan vardır aramızda. Sırf bazı Kuran kurslarında öğrenciler bu yöntemlerle öğreniyor diye ileride insanların dini duygu düşünce adına antipatik duruşlarının sonuç verecek bir yöntem olduğunu asla savunamayız. Ancak Kuran camide öğrenilmez demiyoruz. Kuran; camide, evde, her yerde öğretilebilir. Hatta kendi başınıza, ilk aşama için Kuran'ı kendi kendinize de öğrenebilirsiniz. 

Kuran'ı yakın aile bireylerinin öğretmesinin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Yakınlığın verdiği sevgi ile kırgınlıkların, yanlışlıkların giderilmesi bu şekilde çok kolay olacaktır. Anne  babanın evlada, abi veya ablanın kardeşe ve hatta eşin kendi eşine öğretmesi mümkündür veya arkadaştan öğrenilebilir ki belki en sağlıklı yollardan biri budur. 

İnsanı tanıyan, karşısındakinin nerede pes edeceğini, nerede havlu atacağını; nerede sempatik, nerede antipatik geleceğini bilen, mümkünse pedagojik formasyonu yerinde, çocuğun ya da gencin algı seviyesini ölçebilen; hangi bilginin hangi aşamada verilmesi gerektiğini, kime ne zaman aktarılması gerektiğini anlayabilen insanın Kuran öğretmesi, herhangi bir yerde mümkündür. Bunun için cami, ev veya kurs gibi bir kısıtlama yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat