Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuz okula başlarken nelere dikkat etmeliyiz?

1,868
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuz okula başlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Hayattaki başlangıçlar özellikle de ilkler hepimiz için bir çok duyguyu içinde barındıran özellikli zamanlardır. Genellikle de hafızalarımızda kalıcı izler bırakırlar. Hele bir de yaşam tecrübemiz 5-6 yıllıksa!

İlk kez okul deneyimi yaşayacak çocuklarımızda ortak olarak görülen duygular heyecan, mutluluk benzeri olumlu hisler olabileceği gibi endişe, korku gibi sıkıntı veren duyguları da kapsayabilir. Bu hislerin kaynağını araştırdığımızda, çocukların anne ve babalarıyla temelde ortak duyguları paylaştıklarını görürüz. Ciddi bir dönemeç olan okula başlama süreci, aslında çocuğun kendi başına kalabilme ve kuralları olan bir grup içerisinde bağımsız hareket edebilme becerilerini edinmesini içerir. Bir çok anne baba, çocuğunun alışık olduğu ev ortamından yeni, daha büyük ve ilk başta yabancılarla dolu bir ortama girdiğinde kendi başına nasıl davranacağı noktasında tedirginlik yaşar. Bu tedirginlik sözlü olarak anne babası tarafından çocuğa aktarılmasa da beden diliyle, duruşuyla, sorduğu bir takım sorularla çocuğuna akseder. 

Örneğin çocuğunuz yanınızda oyun oynarken siz de bir başkasına "Haftaya okula başlayacak, nasıl yapacak bilemiyorum, biraz endişelerim var." dediniz. Onun bunu duymadığını veya bu hislerinizi algılamadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu gibi durumlarda okulun ilk günlerinde yaşayacağınız olay, çocuğunuzun ağlayarak ben okula gitmek istemiyorum demesi olabilir.

Okula uyum sürecini hızlandırmak ve çocuğunuzun bu başlangıcı mutlu hatırlamasını istiyorsanız;

- Anımsadığınız güzel okul anılarınızı onunla paylaşın.
- Başlayacağı okulu birlikte ziyaret ederek çocuğunuzun okulunu gezip tanımasını sağlayın.
- Okulu hakkında işleyiş ve rutinini öğrenerek gerekli hazırlıklarınızı önceden yapın.
- Okula nasıl gidip geleceği, orada neler yapacağı, okulda da oyunlar oynamaya devam edeceği, eve döndüğünde onu kimin karşılayacağı gibi aslında anne babalar olarak çok net bildiğiniz bu detayları onun da bilmesini sağlayın.
- Okula karşı güvenli bir duruş sergileyerek çocuğunuza ?Sen de okula güvenebilirsin.? mesajı verin, böylelikle korkularının azalmasını sağlayın.
- Bağımsızlığını destekleyin, onu yüreklendirin.
- Okul öncesi eğitimi almasına özen gösterin, bu sayede okul olgunluğu kazanacaktır.
- Anne baba olarak birlikte hareket edin, tutarlı olun.

En önemlisi yaşadığı hisleri koşulsuz kabul ederek çocuğunuzu anladığınızı gösterin. Bu onu psikolojik olarak okula hazırlamanızı sağlayacaktır. Tüm bunlara rağmen okula karşı korkuları ve isteksizliği devam etmekte ise bireysel olarak bir uzmana danışabilirsiniz.

İELEV Okulları

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat