Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğa Allah anlayabileceği şekilde nasıl anlatılmalı?

8,934
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğa Allah anlayabileceği şekilde nasıl anlatılmalı?

Allah'ı anlatırken, ne anlattığımızı iyi bilmemiz lazım. Ona kalem, sevdiği bir şeker gibi somut bir şey anlatmadığımızdan, somut bir örnekte olduğu gibi neresi, nasıldır tarif etmemiz mümkün değildir. Ona görmediği bir ilahi kudreti anlattığımız için bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Bu nedenle ondan alacağımız karşılık ilk başlarda bizim istediğimiz gibi olmayabilir. Bu nedenle burada şaşırıp, tepkilerimizin aşırıya kaçmasına izin vermemeliyiz. Çocuklara Allah anlatılırken sabırlı olunmalı ve çocuğa kesinlikle sert davranılmamalıdır. 

Çocuklara Allah, onların anlayabileceği şekilde, yaşları gözetilerek anlatılmalıdır; kendi anladığımız gibi değil. Bununla birlikte çocuklarda her yaş grubunda farklı bir anlayış becerisi olduğundan, Allah her yaş grubuna farklı bir yöntemle anlatılmalıdır. 6 yaşında Allah'ı anlattığınız çocuğa, 12 yaşına geldiğinde onu farklı bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Çocuğun zihinsel gelişimi dini gelişimi ile eşit gider. Bu nedenle çocuğun zihinsel gelişimine uygun bir anlatım tarzı belirlemeniz lazım, çocuğun Allah'ı anlaması için.

13 yaşın altında, çocukların henüz soyut işlem dönemine gelmediği dönemde Allah anlatılırken, Allah'ın sıfatları dile getirilmelidir. Örneğin, Allah kerimdir, cömerttir. Çocuğumuza da Allah'ı cömertliği ile anlatabiliriz; Allah'ın nimetlerini ona gösterebiliriz. Bunun dışında Allah'ın rahim, rahman, gaffur gibi affediciliğini anlatan isimleri vardır. Burada Allah'ın affediciliği anlatılarak çocuklara Allah sevgisi aşılanabilir. Çocuk hasta olduğunda, Allah'a dua edeceğimizden, onu iyileştirmesi için dilekte bulunacağımızdan bahsedebiliriz. "Çünkü o çocukları çok sever, senin iyileşmeni ister" gibi örnekler kullanabiliriz. 

Çocuklara Allah'ı anlatırken dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri, Allah sevgisi anlatılırken kısa, öz ve net cümleler kurulmasıdır. Soyut cümleler onun anlamasını zorlaştıracaktır. Gözünün görmediğini ona ifade ederken, gaipten bir şey anlatırken ona bazı şeyleri somutlaştırmalıyız. Bu nedenle çocuklara gözünün görmediği Allah'ı özellikle gözünün gördüğü veya hayalinde canlandırabileceği somut örneklerle anlatmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat