Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bütün günahlarımız için tövbe edebilir miyiz?

429
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bütün günahlarımız için tövbe edebilir miyiz?

Bütün günahlarımız için tövbe etmek mümkündür. Allah, Kuran'da Zümer Suresi'nin 53. ayetinde "Ey, nefislerinde aşırıya giden, nefislerini harcayan, dolayısıyla günah işleyen kullarım; Allah'tan ümidinizi kesmeyin, Allah'ın merhametinden, affından ümidinizi kesmeyin zira Allah günahların tamamını bağışlar" buyruluyor. Birkaç yerde tekrar olarak geçen bu ayete güvenerek ve sığınırak diyebiliriz ki, Allah'ın merhametinden ümit kesmek, "Allah bizi bu sefer affetmez" demek, büyük günahlardan, günah olan şeylerden bir tanesidir diyebiliriz. Bir başka şey de, Allah günahların tamamını affeder dediğine göre, Allah'ın karşısına hangi günah ile geçersek geçelim, af yetkisi sadece onun olduğu için ve buna sadece o karar vereceği için, bu kararı başka bir kula bırakmadığı için mutlaka bütün günahları affetme hakkına sahiptir. Ancak bu günahın içinde başka türler vardır ki, kul hakkı gibi, bunlarda durum başkadır. 

Allah kendisine yapılmışları affeder ancak kulların kullara olan hakkını onlara arasında gördüğü için o hakları kullara bırakır. Bu da Allah'ın kula verdiği değerin en belirgin halidir. Bu açıdan düşünürsek, Allah günahların tamamını affedebilir, yeter ki biz nefislerimizi boşa, kişiliklerimizi, şahsiyetlerimizi, bedenlerimizi, vakitlerimizi boşa harcamayalım ve Allah'tan "günahlarımızı affetmez" diyerek ümidimizi kesmeyelim.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat