Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşere-i mübeşşere nedir?

8,860
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Aşere-i mübeşşere nedir?

Aşere-i mübeşşere; cennetle müjdelenmiş on sabiye verilen isimdir. Rivayete göre,  Allah bir yerde otururken yanına gelen ve kapıdan giren insanlara söylenmiş bir ifadedir. 

Allah'ın bulunduğu odaya giderek yanına gelen 10 sabiden 6 tanesi şehit olmuştur. Şehitler zaten cennetlik olmuşlardır. Geriye kalan 4 sabi ise halifelerdir. Bu şekliyle 10 sabinin de yeryüzündeyken zaten cennete gitmeyi hak ettiği anlaşılmaktadır. 

Bahsi geçen 10 sabi de Hz. Muhammed etrafında  yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Helal ve haram ayrımını yapmak adına çok başarılı ve etkileyici bir geçmişe sahip olan 10 kişi, zaten yeryüzündeyken de diğer Müslümanlara örnek olmuştur.

Aşere-i mübeşere içinde bulunan 10 kişi şu şekilde sayılabilir: Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ilk dört kişiyi oluşturur. Diğer isimler ise Talha bin Ubeydullah, Zübeyir bin Avvam, Abdullah ibni Avf, Sa'd bin Ebi Vakkas, Ebu Ubeyde bin Cerrah ve son olarak Said bin Zeyd'dir. Bu isimlerin hayatları incelendiğinde yeryüzünde gerçekten cennetlik olaylara ve fiillere imza attıkları görülür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat