Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Antidepresan etkisi olan besinler nelerdir?

1,063
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Antidepresan etkisi olan besinler nelerdir?

Yapılan birçok çalışma, özellikle besinlerin ruh sağlığımız üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Aslında herhangi bir ilaç takviyesi almadan, doğal besinleri tüketerek de vücudumuzda antidepresan etkisini görebiliriz. 

Doğal antidepresan etkisi gösteren besinlerin başında balık gelir. Özellikle sardalya, ton balığı, somon gibi yağlı balıklar, omega3 içerikleri yüksek olduğu için özellikle antidepresan etki gösterirler. 

Omega3, mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonunu uyararak kendimizi mutlu hissetmemize yardımcı olur. 

Süt, yoğurt, peynir ve kefir olmak üzere süt ve süt ürünleri triptofan içerikleri ile seratonin hormonunu uyarıcı etki gösterirler. 

Doğal antidepresan etkisi olan bitkiler hakkında bilgi almak için videomuzu izleyin: Doğal antidepresan etkisi olan çaylar nelerdir?

Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce gibi kuru baklagiller de seratonin hormonunu uyaran besinler arasındadır. Böylelikle bu besinleri tükettiğimizde kendimizi daha mutlu, daha keyifli hissederiz.

Haftada 2 - 3 kez balık ve yine haftada 2- 3 kez kuru baklagillerden tüketmek bizim için son derece önemlidir. 

Börülce, folik asitin en iyi kaynaklarından biridir. Folik asit, seratonin hormonunu artırıcı etki göstermektedir. Bununla beraber kümes hayvanları olan tavuk ve hindi alternartifleri de içerisindeki triptofan ile mutluluk hormonunu artırıcı etki göstermektedir.

Balık tüketemeyenler, özellikle omega3'ün diğer kaynakları olan ceviz, ketetohumu ya da semizotunu mutlaka beslenmesine eklemelidir.  Ya da hekimizin onayı olduğu takdirde, omega3'ü takviye olarak da beslenmenize ekleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat