Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anarşist kime denir?

4,762
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anarşist kime denir?

Anarşizm bin yıllar öncesinden beri değişik coğrafyalarda var olan, temel düşünce akımlarından biridir. Anarşizm kelime olarak eski Yunanca'da yöneticisizlik anlamına gelir. Anarşizm bir düşünce akımı olarak herhangi bir merkezi yönetim mekanizmasının veya bir hiyerarşinin olmadığı, daha çok kişilerin kendi iradelerinin tercih edildiği ve desteklendiği, öz yönetimin ön plana alındığı bir toplumsal ve siyasal yaşayış halidir.  

Anarşizm Türkiye'deki siyasi jargonda son derece yanlış ve anlamını taşımayan bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye'de anarşizm, yasa dışı şiddet eylemlerine başvuran kişiler için daha fazla kullanılmaktadır. Anarşizm teorisi içerisinde şiddetin, gerçekleştirilmesi istenen amacı elde etmek adına kullanılan bir araç olduğu kesinlikle söylenemez. 

Anarşizm ideolojisinin öncü isimleri olarak Bakunin, Prudon ve Thorreau gibi isimler sayılabilir. Bu düşünürlerin teorisini geliştirdiği anarşizm ideolojisi ile Türkiye'de kullanılan anarşist kelimesinin ilgisi bulunmaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat