Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anadolu'da en yaygın olan batıl inançlar nelerdir?

1,959
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anadolu'da en yaygın olan batıl inançlar nelerdir?

Batıl inançlar geçmişten günümüze kadar gelen, herhangi bir akla ya da mantığa hizmet etmeyen ancak yıllar içerisinde insanlar arasında kabul görmüş inanışlardır. 

Her bir inanışın altında yatan bazı gizler ya da gerçekler olduğunu söyleyebiliriz. Sadece Anadolu'da değil dünyanın birçok coğrafyasında batıl inançlar mevcuttur.

Anadolu'daki batıl inançlar arasında ayakkabıların ters giyilmesi, terliklerin ters olması, evde şemsiyenin açılması uğursuzluk getirdiğine inanılan nesne ve durumlardır. 

Elden ele makas ya da bıçak gibi objeleri dolaştırmak, iğne ya da sivri uçlu nesneleri taşımak uğursuzluk getirdiğine inanılan nesne ve durumlardır. Bunların sonucunda ya şeytan gelir ya da kavga çıkar. 

Gidenin arkasından su dökmek ya da amber kullanmak gibi uygulamaların pozitif bir etkisi olabileceği batıl inanç olarak söylenebilir. Ayrıca tavşan uzuv ve organlarının nazara iyi geldiğine de batıl inanç olarak fazlasıyla inanılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat