Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Amniyosentezin riskleri nelerdir?

49,673
kez izlendi
Puan: 4.54 / 5
Detaylı Açıklama

Amniyosentezin riskleri nelerdir?

Amniyosentez bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısından numune alınma işlemdir. Bu sıvıda ceninin hücrelerin ve biyokimyasal maddelerden oluşmaktadır. 


Amniyon sıvısından numune alma işlemi fetüsün genetik hastalığının olup olmadığını ve kromozom bozukluklarını saptamak amacıyla yapılır. Yapılan testlerde ve detaylı ultrasonografide bu tür hastalıklardan şüphelenilmişse kesin tanı koymak amacıyla amniyosentez yapılır. Bu işlem sırasında anne adayına anestezi uygulaması yapılmaz. 

Amniyosentez işleminden önce ultrasonografi yapılır. Ultrasonografide bebeğin olmadığı, amniyon sıvısının bol olduğu bölge tespit edilir. Bu bölge antiseptik solüsyonlarla dezenfekte edilir. İğne batırılarak sıvıdan 15 - 20 cc alınır. Bu işlem ultrason altında yapıldığı için bebeğe değilmez. Sonra iğneyi çekilir. Amniyon sıvısından alınan miktar oda sıcaklığında incelenmek üzere laboratuvar gönderilir. 

Amniyosentez sırasında cilt, cilt altı, rahim ve rahmin içindeki amniyon sıvısında bir delik açıldığı için gebeliğin düşükle sonuçlanması riski artıyor. Bu risk %1 oranındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat