Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Amniyosentezi kimler mutlaka yaptırmalı?

53,314
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Amniyosentezi kimler mutlaka yaptırmalı?

Amniyosentez kromozom bozukluğu veya genetik hastalıkta şüphenilen durumlarda yapılmalıdır. Bu şüphenilen bulgulara kesin tanı koyabilmek amacıyla amniyosentez yapılır. 


Herhangi bir şekilde daha önceki gebeliklerinde veya ailesinde hiçbir problem yokken, mevcut gebeliğinde ise 11 - 14 hafta testi (ikili test), 16 - 20 hafta testi (üçlü test), dörtlü testte ve detaylı ultrasonografide bebekle ilgili herhangi bir sorun olduğundan şüphelenilmişse o zaman amniyosentez testi önerilir. 

Daha önce kromozom bozukluğu veya genetik bozukluk nedeniyle sakat doğum yapmış olan veya ailede genetik kromozom bozukluğu ve genetik hastalık taşıyıcılığı durumunda amniyosentez yapılır. 

Kas distrofisi adı verilen kas hastalıkları, bazı beyin ve kan hastalıkları, metabolizma hastalıkları genetik hastalıklardır. Bu tür durumlarda amniyosentezle bebeğin sağlıklı olup olmadığının belirlenmesinde fayda vardır. 

Daha önceki gebeliklerinde 3 veya daha sayıda düşük yapmış hamilelerin amniyosentez yaptırmasında fayda vardır. Bunların dışında anne adayının yaşı 37'nin üzerindeyse kromozom bozukluğu riski olduğu için anne adayına bu test önerilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat