Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Amniyosentez nedir?

107,117
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez, gebelik döneminde ceninin içinde yüzdüğü amniyon sıvısından cerrahi bir yöntemle sıvı alma işlemidir. Fetüsün içinde bulunduğu amniyon sıvısı yaklaşık olarak gebeliğin 10. haftasında üretilmeye başlar. Bu sıvı, bebeğin hücreleri (fetal hücreler) ve bebek tarafından üretilen biyokimyasal maddeleri içerir. 


Amniyon sıvısında bulunan fetal hücreler ve biyokimyasal maddeler, bebeğin kromozom yapısı ve genetik hastalıkların olup olmadığı konusunda bilgiler içerir. Bu sıvı gebelik boyunca ve doğuma anına kadar bebek için bir tampon görevini görür. 

Amniyon sıvısı sayesinde cenin, rahim içi duvarlara değmez. Bu sıvının ayrıca bebek için besleyici özelliği de vardır. Cenin bu sıvıyı yutar ve yuttuktan sonra idrar olarak çıkartır. 

Amniyosentez geçmişte daha çok bebekte akciğer olgunlaşmasının olup olmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılırdı. Günümüzde ise kromozomlarına ve genetik hastalıklarına bakmak için kullanılıyor. Bu işlem 11 - 14 hafta testi (ikili test), 16 - 20 hafta testi (üçlü test), dörtlü testte ve detaylı ultrasonografik incelemede ceninle ilgili herhangi bir kromozom bozuklukları riski çıkmışsa anne adayına önerilir.

Amniyosentez, detaylı ultrasonografiden sonra yapılır. Ultrasonografide bebeğin bulunmadığı bölge tespit edilir. İğnenin batırılacağı yer dezenfekte edilir ve amniyon sıvısından 15 - 20 cc sıvı alınır. Bu sıvı oda sıcaklığında incelenmek üzere çok bekletilmeden laboratuvara gönderilir. Bu sıvıyı amniyosentez sonrası vücut yerine koyar. Amniyosentez sonrasında %1 oranında düşük tehlikesi riski vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat