Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Amniyosentez hangi hallerde yapılır?

59,928
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Amniyosentez hangi hallerde yapılır?

Amniyosentez bebeğin kromozomlarının bozuk olduğu şüphesinin yüksek olduğu her durumda uygulanır. 


Ultrasonda veya gebelik boyunca yapılan 11 - 14 hafta testi (ikili test), 16-20 hafta testi (üçlü test) veya dörtlü testte Down sendromu riski veya diğer kromozom bozuklukları riski çıkmışsa amniyosentez kesin tanı koymak amacıyla yapılır. 

Gebeliğin 23. haftasında yapılan detaylı ultrasonda herhangi bir kromozom bozukluğuna işaret edecek bulgu saptanmışsa amniyosentezle numune alıp bebeğin kromozomlarına bakılır. 

Anne adayı daha önceki gebeliğinde eğer kromozom bozukluğu olan bir çocuk doğurmuşsa, ceninde hiçbir risk durumu taşıyan bulgu olmasa da amniyosentez önerilir. 

Amniyosentez yapılmasını gerektiren diğer durumlar ise; ailede kromozom bozukluğu olan birinin olması, sakat bir doğumun gerçekleşmesi ve ailede genetik hastalığın olmasıdır. 

Daha önceki gebelikleri 3 ya da daha fazla düşükle sonuçlanan anne adaylarına bu işlemin yapılması önerilir. Bunların dışında nöral tüp defekti riski olanlar ve metabolik hastalık riski taşıyanlara amniyosentez yapılır. 

Hamilenin yaşı 37'nin üzerindeyse eğer ileri yaştan dolayı kromozom bozukluğu riski olduğundan bu anne adayına da amniyosentez önerilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat