Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ağrılı rahatsızlığı olanlar şifa için hangi dua ve sureleri okuyabilir?

3,617
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ağrılı rahatsızlığı olanlar şifa için hangi dua ve sureleri okuyabilir?

Bir ağrılı rahatsızlığınız mevcut, vücudunuzda bir uzvunuz ağrıyor ya da yanınızda ağrı çeken birisi var. Öncelikle ilk tavsiye edebileceğimiz Fâtiha Suresi'dir. Fatihâ bir şifa, dua ayetidir, aynı zamanda Kuran-ı Kerim'in girişidir. Ağrınızın dinmesi için elinizi ağrıyan bölgenize koyarak Fâtiha Suresi'ni okuyabilirsiniz. 

Fâtiha Suresi 
"Bismillâhirrahmânirrahîm, el hamdu lillâhi rabbil âlemîn, er rahmânir rahîm, mâliki yevmid dîn, iyyâke na'budu ve iyyâke nestaîn, ihdinâs sırâtel mustakîm, sırâtallezîne en?amte aleyhim gayril magdûbi aleyhim ve lâd dâllîn"

"Allahım, sen şafisin, şifa vericisin, ne olur bana da şifa ver" dediniz. Çok güzel bir duadır. Bundan daha tesirlisi var mıdır diye soracak olursanız, benim bildiğim yok. Daha tesirlisi vardır diye, orijinallik olsun diye, "falanca hazretlerinin tavsiye ettiği şu dua, şuna şuna iyi gelir" diyemeyiz çünkü Fâtiha Suresi Hz. Muhammed'in tavsiyesidir. Hz. Muhammed, arkadaşlarından birisinin hastalığı üzerine Fâtiha Suresi'ni okumuştur. Bugün psikolojinin ve psikiyatrinin geldiği noktaları düşünecek olursak, bunun ne denli tesirli olduğunu da göz ardı etmememiz gerekir. Sağlık sorunu olanlar için rukye adı verilen okuma tedavisi psikolojik bir yarar sağlar ancak iyileşebilmek için mutlaka tıbbi bir yardım alınması gerekir.

Sukunet, rahatlama anlamına gelen sekine adını alan Sekine Duası, "Bismillâhirrahmânirrahîm. Ferdun, Hakemun, Kayyûmun, Hayyun, Adlun, Kuddûs, seyec ?alullahu ba'de 'usru-y yusra ve anetil vücuhu" şeklinde bir ayettir. "lil hayyil kayyûm, hüdev ve şifa" denen bir dua var. 1 ve 7 arasında veya 7 ve katları şeklinde okunabilecek bu dua, "Allahım, sen şafisin, ne olur bana da şifa ver" diyerek Allah'tan dua ile şifa isteyebiliriz. 

Hastalığı bize veren Allah'tır. Bir peygamber sözünü hemen hatırlayalım: "Bütün hastalıkları veren Allah'tır ve o hastalıklar içerisinde şifayı yaratan yine Allah'tır" Bu durumda bize düşen bu şifayı aramaktır. Sadece duayı okudum, tamam, hallettim" değil, uygun usulü neyse, tedavi süreci nasılsa bunların hepsine müracaat ettikten sonra psikolojik yarar için rukye, şifa bulmak için dua okuma yapılabilir.

Sağlık sorunu olanlar için rukye adı verilen okuma tedavisi psikolojik bir yarar sağlar ancak iyileşebilmek için mutlaka tıbbi bir yardım alınması gerekir. Ancak duanın psikolojik, manevi ve ruhi yararları da göz ardı edilemez.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat