Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ağır hasta olan kişiler için hangi dualar edilebilir?

47,296
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ağır hasta olan kişiler için hangi dualar edilebilir?

Kendinizi ağır bir hasta yerine koyun, empati yapın. Size ne okunursa hoşunuza gider? Hastalığınızın iyileşmesi konusunda moralinizi ne yükseltirse, ağır hastanıza da o duaların okunması, sözlerin söylenmesi gerekir. Çok dirayetli, çok kararlı, kalp ve zihin erdemlerine ulaşmış bir insan için ağır hastalıktan sonra olabilecek şeyleri söylemekte zarar olmayabilir ancak herkes böyle değildir. Genel itibariyle insanların o ağır hastalıkla başa çıkabilecek moral seviyelerine çıkmaları için bazı dualar okunabilir. O duaları okuma ki hasta insanın yanında okunduğu zaman kişi "ölecek miyim, bunun için mi dualar ediyorsunuz" çağrışımı yapabilir. Ancak bu hatadır. Dua sadece ölüye okunmaz. Dua, bunların aksine ölüye değil, diriye okunur. Ağır hasta diridir ve onun için Kuran-ı Kerim'den her sure, ayet okunabilir. Ağır hasta kişiye dua okurken, duayı onlara değil, kendinize hitaben okumalısınız; Kuran okuyan biri olarak dua ederim ağır hastalığa" şeklinde olabilir. 

Ağır hasta olanlar için edilebilecek dualar
- Hz. Eyüp'ün adı geçen Nisa Suresi'nin (4) 163. ayeti, Sâd Suresi'nin (38) 41. ayeti, Enbiyâ Suresi'nin (21) 83. ayeti okunabilir
- Hz. Yunus'un balığın karnındayken okuduğu dua olan, Enbiyâ Suresi'nden (21) 87. ayeti okunabilir
"Lâ ilâhe illâ ente sübhaneke innî küntü minez-zâlimîn" 

"Yarabbi, ben nefsine zulmeden bir insanım, sen de merhametler merhametlisisin" talebinde bulunulabilir. Nefsine zulmedenler olarak, Allahım senden merhamet diliyoruz. 

"Rabbi lâ tezernî ferden ve ente hayrul vârisîn" Hz. Zekeriya'nın duası, Âl-i İmran Suresi (03) 38. ayet.
 
"Bizi asla tek başımıza bırakma, çünkü kendi kendini iyiye götürecek kimseler değiliz. O nedenle bize katından bir güç, kuvvet ver ve bizim vekilimiz sen ol. Yarabbi ne olur işlerimizi kendi yöntemlerin ile çöz" diye dua edebiliriz. 

Çok ağır bir hastalığının sonrasında Hz. Eyüp'ün yaptığı, "Rabbehû ennî messeniyed durru ve ente erhamur râhimîn" duasını yapabiliriz. (Hz. Eyüb'ün duası, Enbiyâ Suresi (21) 83. ayet)

Son derece güzel bir duadır. "Allahım, biliyorum, bu başıma gelen sıkıntının sebebi benim kendi işlediğim bazı kusurlar, günahlarım, hatalarım. Ne olur bunları affet ki, o musubetler, hastalıklar, sıkıntılar da ortadan kalksın" 

Bir yere bal döktünüz ve sineklerden şikayet ediyorsunuz. Tüm sinekleri öldürseniz de balı silmediğiniz sürece yeni sinek gelmeye devam edecektir. Hz. Eyüp'ün dediği "Allahım ne olur balı sil ki sinek gelmesin" demektir. "Bende bazı kusurlar var, bazı hatalar, yanlışlar yaptım ki bu hastalıkları, musibetleri, belaları çekiyorum. Sadece belaların kalkmasını değil Yarab, bu belaları, hastalıkları çeken hallerim neyse onları affetmeni diliyorum. 

Ağır hasta kişilere peygamber duaları, Haz. Muhammed'in ettiği dualar ve Kuran-ı Kerim'in tamamı okunabilir. Ağır hastalanarak moral verecek, onlara moral aşılayacak şeyler okunabilir. Kuran'ın kendisi moral verebilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken dua okuduğunuz ağır hasta kişi korku dolu şeyler hissediyor, kendisine dua ediliyor diye ölecek miyim korkusu yaşıyorsa, bunu hissettiğiniz anda ona moral vermek için başka bir yönteme başvurmanızda yarar vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat