Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 Nisan 2015 Ay tutulmasının dünya üzerindeki etkileri nelerdir?

1,435
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

4 Nisan 2015 Ay tutulmasının dünya üzerindeki etkileri nelerdir?

Bir tutulma en yoğun net göründüğü ülkeler üzerinde etkilidir. Bu nedenle Dünya açısından 4 Nisan Ay tutulmasını incelerken, öncelikle hangi ülkelerin Ay tutulmasını izleyebileceğine bakmak gerekmekte.

Bölgesel olarak 4 Nisan Ay tutulması; Asya'yı, Amerika'nın Batı kıyısını, Avustralya, Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarını ilk elden etkileyecek. Bu bölgeler içinde ise Singapur, Hong Kong, Guatamela, Tayland, Filipinler, Endonezya, Japonya, Tokyo, Los  Angeles, Kaliforniya ve Sidney gibi şehir ve ülkeler daha belirgin görüş alanına sahip olacak. Dolayısı ile bu saydığım ülke veya şehirler önümüzdeki 6 aylık dönemde doğal afetler ve ekonomik ve sosyolojik etkiler açısından çalkantılı bir dönem geçirebilir.

4 Nisan Ay tutulması sert etkili hatta "kanlı ay tutulması" dediğimiz bir enerji içermesi nedeniyle bilhassa doğal afetler açısından; tisunami, kasırga ve tuhaf hava olayları, su kaynaklı depremler başta olmak üzere bu ülkeler açısından risk teşkil etmekte. Diğer yandan dünya ticaret merkezlerinden sayılan, Singapur, Japonya gibi ülkeler açısından ekonomik dalgalanmalar ve genel olarak da uluslararası borsa piyasalarından ani çıkış ve iniş etkileri verebilecek. 

Tutulma göründüğü ülkeler açısından en yoğun Japonya'yı etkileyecek görünüyor. Özellikle doğal afetler açısından Japonya 4 Nisan Ay tutulması açısından risk altında. Diğer yandan ekonomik ve toplumsal sorunlar Asya ülkeleri açısından önlerindeki 6 aylık dönemi zor kılmakta. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Los Angeles ve Kaliforniya Ay tutulmasını en net görecek iki şehir olacak. Ülkenin bu bölgelerinde terörist olaylar, doğal afetler ve kazalar açısından riskler var. Amerika, Ay tutulması sonrası  6 aylık dönemde terörist bir saldırıya tekrar maruz kalabilir. 

Ay tutulmasının dünya adına farkındalıklarımızı artıracağı bereketli zamanlar getirmesi dileklerimle.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat