Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3D yazıcıların uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmeli?

1,014
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

3D yazıcıların uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmeli?

3d yazıcılarda en kritik parça nozzle olarak adlandırılan yazdırma kafasıdır. Bu parça yüksek sıcaklıklarda plastiği eriterek yazdırma işlemi sağladığı bir parçadır. 

3d yazıcılarda en temel problem genellikle yazma kafasında çıkar. Çünkü flement dediğimiz ham madde tamamen oradan geçerek belli bir sıcaklıkta eriyip üst üste katmanlanır. Fakat bu masaüstü yazıcılarda yüksek sıcaklıklarda ve uzun süreli baskılar yapıldığı için bu parçalar belirli bir süre sonra yoruluyor ve çalışmalarını ilk başlardaki gibi yerine getiremiyorlar. Bu parçanın bakımı çok önemli bir konu teşkil ediyor. 

3d yazıcılarda kullanılan ham madde flement, bulunduğu ortamda tozlanabiliyor ve bulunduğu ortamın nemini içine çekebiliyor. Dolayısıyla 3d yazıcıda kullanılacak ham maddenin tozsuz ve nemsiz bir ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu doğrudan 3d yazıcınızın daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlıyor. 

3d yazıcılarda nozzle değişimi çok basittir. Örneğin FDM teknolojisi kullanılan Zaxe 3d yazıcılarda tek bir vida ile nozzle'ı çıkarıp yerine yenisini takabiliyorsunuz. 

Yazdırma kafalarının ömürleri sizin kullanma şeklinize bağlıdır. Çünkü siz ham maddenizi çok tozlu bir ortama koyarsanız bu ham maddenin içindeki toz yazdırma ucunuza gider ve yazdırma ucunuz da çok kısa bir sürede tıkanır. Ama her şey yolunda gider, ham maddenizi tozdan ve nemden korursanız, 3d yazıcınızın yazdırma kafası yaklaşık 1 - 1,5 yıl boyunca kullanılabilir. 

Nozzle değişiminin çok küçük maliyetlerde olması yine aradaki uzun değişim süresini tolere ediyor. Bu nedenle aslında nozzle değişimi çok ciddi bir problem değil. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat