Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3D yazıcı alırken nelere dikkat edelim?

3,576
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

3D yazıcı alırken nelere dikkat edelim?

3d yazıcı alırken en dikkat edeceğimiz konu bu yazıcıyı nerede kullanacağımızdır. Öncelikli olarak hobi amaçlı, günlük kullanım için mi olduğuna yoksa profesyonel segmentte işler mi üretileceğine, prototipleme mi yapılacağına iyi karar verilmelidir. Bir diğer yandan çıktı alırken, tamamı renkli çıktıya mı ihtiyacımız var yoksa plastik bazlı çalışan, FDM teknolojisi dediğimiz 3d teknolojisi ihtiyacımızı karşılar mı, bilmeliyiz. 

Eğer FDM teknolojisi kullanan bir 3d yazıcı satın almak istiyorsanız cihazın en önemli noktası teknik servis desteğinin ne kadar iyi olduğudur. Çünkü bu yazıcıları kullanmak çok küçük bir miktar da olsa operasyonel tecrübe gerektiriyor. Dolayısıyla satın aldığınız yerin bunu size sunması gerekir. 

3d yazıcılarda piyasada çok fazla baskı seçeneği mevcut. Ancak patenti alınmış ve sıklıkla kullanılan teknolojilere bakacak olursak 3 temel çeşit bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Fused deposition modeling (FDM) - Plastik ham maddenin eritilerek üst üste katmanlanması
2. Stereolithography (SLA)- 3 boyutlu taşbaskı (litografi)
3. Selective Laser Sintering (SLA) - Seçici lazer sinterleme

Fused deposition modeling (FDM) teknolojisi bir plastiği eriterek üst üste katmanlayarak devam ediyor ve yapabildiği şeylerin çözünürlüğü belirli limitlerde, 50 ile 300 mikron arasında değişiyor. 

Stereolithography (SLA) teknolojisi ise tamamı sıvı bir ham maddenin lazer ya da herhangi bir ışık yardımı ile katman katman kalınlaştırılması üzerine geliştirilmiştir. Yüksek çözünürlüklü sonuçlar çıkarabildiği için ağırlıkla profesyonel segmentte, kuyumculuk ve dişçilik gibi sektörlerde kullanılır.

Selective Laser Sintering (SLA) ise tamamen renkli, tozdan üst üste katmanlayarak oluşturulmuş bir teknoloji. Daha üst segmentte, çok renkli çıktı almak istiyorsanız, katmandan bağımsız olarak renkli çıktı istiyorsanız SLS türü yazıcıları tercih edebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat