Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3 boyutlu yazıcı çeşitleri nelerdir?

7,920
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

3 boyutlu yazıcı çeşitleri nelerdir?

Piyasada yaygın olarak kullanılan 3 farklı çeşitte 3D yazıcı mevcuttur. Bunu bir tanesi Selective laser sintering (SLS) - Seçici lazer sinterleme teknolojisi dediğimiz bir toz maddenin üst üste katmanlanarak tamamı renkli bir şekilde yazılabileceği bir teknolojidir. 

Bir diğeri ise SLA dediğimiz teknoloji. Açılımı Stereolithography'dir. Tam olarak 3 boyutlu taşbaskı (litografi) anlamına gelir. SLA, tamamen sıvı bir ham maddenin bir tankın içerisinde alttan ışık vurdurularak katman katman 3 boyutlu model alınabilen bir teknolojidir. 

Son olarak videoda uzmanın yanında bulunan üç boyutlu yazıcının da sahip olduğu teknolojidir. Fused deposition modeling (FDM), bir plastik ham maddenin eritilerek üst üste katmanlanmasıdır. 

Aslında bütün 3d printer piyasasında yapılan teknoloji üst üste katmanlamaya dayanır. Siz bu katmanlama çeşidini değiştirerek 3d printer çeşitlerini değiştirmiş oluyorsunuz. 

Fused deposition modeling (FDM) bazlı masaüstü teknolojiler hem fiyat hem de performans anlamında SLA'lere göre bazı noktalarda daha avantajlıdır. Tabii ki bazı noktalarda ise SLA 3d yazıcıların FDM'lere göre çok fazla avantajı bulunur. 

Örneğin SLA yazıcılar yüksek çözünürlüklü baskı alma özellikleri ile özellikle kuyumculukta ve dişçilikte, diş tedavileri teknolojilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat FDM'e oranla da baskı alanları daha küçük, baskı süreleri daha kısadır. FDM teknolojisinde ise baskı sürenizi katmanlama boyutunuzu değiştirerek artırabileceğiniz gibi, daha yüksek çözünürlük olması için de katman boyutunu minimalize edebilirsiniz. FDM'in ham maddesi plastik olduğu için çok daha ucuza mal etmek mümkün ve piyasada çok fazla çeşidi mevcut. Piyasada ahşap katkılıdan, bronz katkılıya kadar pek çok flement çeşidi bulunuyor. Bunları FDM yazıcınızda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. 

SLS teknolojisinde ise ham madde maliyetleri oldukça yüksektir. Bunlar profesyonel segmentte yazıcılardır. Siz tamamı renkli basabiliyorsunuz ama burada tamamı renkli modeli tedarik etmeniz gerekli. Bu modeli ona yükleyerek ham maddeden katmanlayarak, aslında aynı teknolojiyi kullanarak baskı alabiliyorsunuz.

FDM teknolojisinin en büyük avantajlarından bir diğeri ise fiyatının oldukça uygun olması ve her seviyeden kullanıcıya hitap edebilmesidir. Buna ek olarak piyasada açık kaynaklı model sitelerinde FDM 3d teknolojisine uygun yaklaşık 3-4 milyon model bulunabilmektedir. Böylece istediğiniz modelleri ücretsiz olarak indirip kendi FDM 3d yazıcınızdan çok hızlı bir şekilde baskı alıp hemen kullanabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat