Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2014 YGS'de puanımızı nasıl hesaplayabiliriz?

218
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

2014 YGS'de puanımızı nasıl hesaplayabiliriz?

YGS ve LYS puanlarının hesaplanabilmesi için ÖSYM'nin hesaplama formülleri son derece uygundur. ÖSYM'nin yaptığı bir hesaplamayı yapmamız için başka kriterleri de bilmemiz gerekir. Puanların hesaplanabilmesi için bazı sabit katsayılar vardır. Bu katsayılarla çarparak puanlar hesaplanabilir. 

Gelişen dijital dünyada internette hesaplama yapan farklı programlara da rastlanabilir. Bunlardan da yararlanmak gerekir. Bu hesaplamaları yaptıktan sonra puanlar öncelikle belirlenir. Puanlardan ziyade sıralama da önemlidir. Bu durum programlarda yer almaz. Sıralama bir önceki yılın puanlarına bakılarak yapılır. Bu yıl yüksek öğretim programlarıyla ilişkili olarak yapılan bir değişiklik vardır. 

2014 YGS için soruların sadece yüzde 20'lik bir kısmı kamuoyuna açıklandı. Bu durum hesaplama yaparken her şeyi hatırlamıyor olmamızdan dolayı sağlıklı bir sonuca bizi ulaştırmaz. Bu nedenle artık hesaplamadan ziyade sınav sonuçlarını beklemek çok daha mantıklı. 

Gelen sınav sonuçlarını inceleyerek de soruları mutlaka kontrol etmek gerekir. Tercihler yapılırken sıralama da puan da önemli değişkenlerdir. Son yıllarda puandan ziyade sıralama ile yapılacak tercihlerde daha kesin sonuç elde etmek söz konusudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat