Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2014 YGS puanı ile tercih yapacak öğrenciler taban puanlardan nasıl yararlanır?

2,007
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

2014 YGS puanı ile tercih yapacak öğrenciler taban puanlardan nasıl yararlanır?

Kılavuzda gördüğünüz taban puanları aslında bir önceki yılın taban puanlarıdır. Her yıl yüksek öğrenim programlarının taban puanları başlangıçta sıfır olarak değerlendirilir. 

Tercih yapması beklenen adayların yapacakları tercihlere göre ve elde ettikleri başarılara göre taban puanlar oluşur. Tercihler yapılırken bir önceki yılın puanları dikkate alınarak tercihler yapılır çünkü bir önceki yılın puanları ile bir sonraki yılın puanları arasında çok önemli bir sapma yaşanmaz. 

Eğer bir hukuk programı bir önceki yıl 480 puanla öğrencileri alıyorsa bir sonraki yıl da 470 ya da 490 arasında puan alan öğrencileri kabul edecektir. Bir önceki yılın verilerini kullanarak tercihlerimizi yapmak, doğru bir yaklaşımdır. Çok yüksek puanla alan bölümler yerine puanımıza daha yakın bir seviyeden öğrenci kabul eden bölümlerden tercih yapmak anlamlı olacaktır.

YGS ile aldığımız puanın %10 daha yükseğindeki bölümlerden başlayarak %30 altına inecek şekilde tercih yaparsak, tercihlerimiz arasından bir yere yerleşmeyi garantilemiş oluruz. Daha düşük puanlar seviyesindeki bir programı tercih etmek isteyen adayın önünde herhangi bir engel yoktur. Önemli olan düşük seviyedeki programın onu ne kadar tatmin edeceğidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat