Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1 Nisan şakalarının kökeni nedir?

2,249
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

1 Nisan şakalarının kökeni nedir?

1 Nisan artık hemen hemen tüm dünyada şaka günü olarak biliniyor. Siz de maruz kalmışsınızdır 1 Nisan'da insanlar tüm yaratıcılıklarını kullanarak birbirlerine şaka yapıyor. 


 Dünyanın pek çok ülkesinde şaka yapmanın gelenek haline geldiği "1 Nisan ile ilgili, farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunuyor. Aslında 1 Nisan'ın kökeni insanların doğa güçlerine tapındığı ve doğa olaylarını, mevsim döngülerini şenliklerle kutladığı çok eski tarihlere ve pagan inanışlarına kadar uzanıyor. O tarihlerde yeni yıl bahar ekinoksuyla yani martın son haftası başlıyordu. Mart ayının son günlerinde kutlana başlıyor ve 1 hafta kutlama yapılıyordu. Son günde de şakalar komiklikler yapılıyordu. 

Örneğin Romalılar, Keltler ve Hindular baharın gelişini şakalar ve muziplikler yaparak kutlarlardı. Muhtemelen baharın gelişi uygarlık tarihi boyunca insanlarda çocukça şakalar yapma, hesapsızca eğlenme gibi hisler uyandırıyor. Çünkü bahar böyle bir mevsim. 

Başka bir popüler hikaye ise 1 Nisan'ın Fransız kültüründen doğduğunu öne sürüyor. Fransızlar 1 Nisan şakasını nisan balığı olarak adlandırıyor. Buna göre 1 Nisan şakasının başlangıcı Fransa'nın Gregoryen takvime geçişine dayanıyor. 1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, Papa Gregorius'a yeni bir takvim sipariş ediyor. Gregoryen takvim olarak adlandırılan ve bugün dünyada hemen tüm ülkelerin kullandığı takvim, yılın başlangıcını 1 Ocak olarak kabul ediyor. Oysa o tarihe kadar yeni yıl baharın gelişiyle başlıyordu. 

IX. Charles yeni yıl kutlamalarının 1 Ocak'ta yapılmasını emretti; ancak eski inanışlarını ve alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen paganlar, 1 Nisan'da kutlamalara devam etti. Yeni takvimciler eski takvimcilerle 1 Nisan günü yeni yılı kutladıkları için dalga geçmek amacıyla şakalar yapmaya başladılar. Bu şakalara "nisan balığı" adı verildi. Bu gelenek Fransa'dan dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat