Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zor yemek yiyen çocuğu cezalandırmak veya ödüllendirmek doğru mu?

14,877
kez izlendi
Puan: 4.22 / 5
Detaylı Açıklama

Zor yemek yiyen çocuğu cezalandırmak veya ödüllendirmek doğru mu?

Ceza her zaman yanlış. Özellikle ödül, yeme problemi için tamamen yanlış. Çünkü ödüllendirilen çocuk şunu öğreniyor; yemek yedikçe ödül gelecek. Bir süre sonra çocuk sadece oyuncağı veya ödülü almak için yemek yemeye başlıyor, fizyolojik ihtiyaçlarını gidermek için değil.

Ödüllendirmek, ceza vermek yanlış

Yemek yeme problemlerinin devam etmesine neden olan en büyük yanlış, ödüllendirme. Eğer çocuk karnı acıktığı, guruldadığı ve bazı yoksunluk belirtileri ortaya çıktığı için beslenmesi gerektiğini bilirse zaten oyuncak gibi bir şey söz konusu olmayacaktır. Bu yüzden hiçbir şekilde ödüllendirilmemeli.

Çocuğun belki çok değil, ama az da olsa yemeğini yemesi gerektiğini belirtmek ve bunda ısrarlı bir şekilde, istikrarlı bir şekilde devam etmek gerekiyor. Bir kez bile çocuğa yemek yemesi için ödül verilmemeli.

Ceza da aynı şekilde. Çocuk yemek yemediği için bir şeylerden mahrum edilmemeli. Belki sadece canı istemediği için yemiyordur. Burada da çocuğa uygulanacak en güzel yöntem çocuğun azar azar bir şeyler yemesini sağlayabilmek. Böylece her şeyin tadına bakmasını da sağlayabiliyoruz.

İşin peşini bırakmayın

Bazen çocuklar bir şeyin kokusundan, bir şeyin renginden dolayı bile bir şeyi yemek istemeyebiliyorlar. Hatta yapılan araştırmalar mama yiyen bebeklerde kaşığı 20 kez çocuğun ağzına götürmek gerektiğini ortaya koymuş.

Çocuklar yemeyi reddetme konusunda çok dirençliler. Çok güzel ısrarcı davranıp yemek yememeyi sürdürebiliyorlar. O yüzden biz de ısrarlı olmalıyız, biz de kararlı olmalıyız ve yemek yemesi için bunun doğal bir ihtiyaç olduğunu anlatmalı ve bu konuda istikrarlı olmalıyız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat