Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zika virüsü nedir?

907
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü ilk olarak Güney Amerika'da 2016'da ortaya çıkan ve salgınlar yapan bir virüstür. İlk kez derken, çok geniş sayıda insan kitlelerine ulaşması nedeniyle çok önemlidir. Oysa 1947 yılında ilk defa saptanmış olup, o yıldan bu yana Afrika'da, Güney Amerika'da salgınlar yapmıştır. Ancak son dönemde, özellikle Güney Amerika'yı ziyaret eden Batı ülkelerinden kişilerde önemli bir hastalığa neden olmuştur. 

Zika virüsü nedeniyle oluşan hastalık grip benzeridir. Virüs nedeniyle yaygın halsizlik, kas ve eklem ağrıları, yüksek ateş gibi belirtiler görülür.

Özellikle hamilelerde çocuğun etkilenmesi açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede gebelerin zika virüsü enfeksiyonu geçirmesi halinde mikrosefali denilen, yani küçük beyin, küçük kafatasına sahip çocukların doğması ile sonuçlanır. Özellikle gebelerin çok dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat