Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüzmek orucu bozar mı?

5,211
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüzmek orucu bozar mı?

Ramazan ayı içinde, oruç tutan Müslümanların, oruçluyken yıkanması gerekiyor ise, ağızlarından, burun deliklerinden veya herhangi bir uzuvlarından vücutlarının içine su girmiyorsa orucu bozulmaz.

Eskilerin güzel bir tabi vardır; içeriden dışarıya çıkan hiçbir şey orucu bozmaz, ağız dolusu kusmak hariç.Dışarıdan içeriye giren her şey de orucu bozar.

Denize, havuza girebilir mi diye soracak olursanız, Ramazan nazlı bir misafirdir. Denize kimsenin olmadığı yerde girebilirsiniz ama cümbür cemaat, kadın erkek karışık bir plajda denize giriyorsanız, gıdığımızın altına kadar kumu yığdık diyelim; erkek ya da kadın, geçen hanımları ya da erkekleri seyrediyorsak bu seyretme bizim orucumuzun sevabını götürür. Çünkü bu bakış haram bakıştır.

Haram bakış olduğundan bu bakışa dikkat etmek lazım ve Ramazan ayında plajda, havuzda orucu zayii etmemeniz gerekir. Yazın en uzun günlerinde oruç tutarken, bu haram bakışlarla orucunuzu zayii etmemeniz önerilir.

Havuzda ise, kendi evinizin havuzu varsa, istediğiniz gibi yüzer, zaman geçirirsiniz ama vücudunuza su girmemesine azami dikkat göstermeniz gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat