Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtlama bozukluğu nasıl teşhis edilir?

65,671
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtlama bozukluğu nasıl teşhis edilir?

Polikistik over teşhisini koymayı sağlayacak tek bir test yok. Bulgulara bakılarak tanı koyulabilir. O nedenle hastanın öyküsüne ve belirtilere dikkat edilmelidir. Ayrıca ultrason muayenesi yapılmalıdır. 

En önemli belirtiler adet düzensizliği, hamile kalamama, tüylenme ve sivilcelenmedir. Belirtilerin hepsi bir arada görülmeyebilir ya da ağırlıkları farklı olabilir. O nedenle farklı doktorlar farklı teşhis koyabilir. 

Adet düzensizliği olan ve bir kaç yıldır düzenli cinsel ilişki kurmasına rağmen hamile kalamayan bir kadın, doktora gittiğinde ultrason muayenesinde de kistik yapı görülürse muhtemelen polikistik over teşhisini alacaktır.  

Kilolu ve tüylenme sorunu yaşayan bir kadın,  kadın doğum uzmanına gittiğinde ultrason muayenesinde de kistik görünüm varsa, muhtemelen polikistik over teşhisini alacaktır. 

16-20 yaş arası genç kızlarda da kilo verememe, tüylenme ve düzensiz adet öyküsüne çok rastlanır. Bu hastalarda da ultrason muayenesi sonrası teşhis konur. 

Bu belirtilen hiçbirisi görülmediği halde sadece ultrasonda kist görüldüğü içim polikistik over tedavisi görülmesi yanlıştır. Bazı hastalarda adet görme, hamile kalma ya da tüylenme sorunu yaşanmazken sadece ultrasonda kistik görünüm nedeniyle tedavi uygulanıyor.  Bu yanlıştır. Bütün bulguları birlikte değerlendirmek gerekir. Sadece ultrason görüntüsü polikistik over sendromu demek değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat