Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtlama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

108,844
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtlama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Polikistik over yani yumurtlama bozukluğu tedavisinde yerine koymamız gereken en önemli şey; progesteron. Progesteron hamileliği sağlayan önemli kadınlık hormonlarındandır. Vücutta progesteron salgılanmadığı için yumurtlama olmuyor. Burada yapılacak olan  vücudun zorla bu hormonu salgılamasını sağlamak  ya da dışarıdan bu hormonu verilmesidir. Eğer hamilelik düşünülüyorsa, yumurtlamayı sağlamak için yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar verilir. Eğer şikayet adet düzensizliği ise ve hemen hamilelik düşünülmüyorsa dışarıdan progesteron veririlir.  Eğer bu yetersiz kalırsa yumurtlamayı sağlayıcı tabletlerden başlayıp, iğnelere giden çeşitlilikte tedavi yöntemleri  var. Yumurtlamayı sağlamak için önce basit tedavilerle başlanır, ardından cevap alınmazsa  karmaşık tedavilere gidilir.

Polikistik over sendromunda yumurtlama durmuştur. Yumurtalıklar uykudadır. Yapılan tedaviyle yumurtanın uykudan uyanması sağlanır. Polikistik over yani yumurtlama bozukluğu tedavisinde çok çeşitli ilaçlar var ve bunları kullanarak %90 oranında başarı sağlanabiliyor. Esas amaç yumurtlamayı sağlayıp, kadının hamile kalması değilse dışarıdan ilaç olarak progesteron takviyesi verilir. 

Ön planda olan şikayetler tüylenme ve sivilce ise  o zaman tüylenmeyi giderici ilaçlar da kullanılabiliyor. Lazer ve kalıcı epilasyon da önerilir. Fakat epilasyon konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta var;  varolan tüylerin giderilmesini sağlamaz ama yenilerinin çıkmasını engeller. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat