Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtlama bozukluğu kısırlığa neden olur mu?

46,437
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtlama bozukluğu kısırlığa neden olur mu?

Kısırlıktan tıbben anladığımız şey; hiç bir şekilde çocuk sahibi olmama ihtimalidir. Halbuki polikistik over durumundaki sorun bu değildir. Polikistik overde yumurtalıklardan olgun yumurta hücresi salınımı olmuyor. Yumurtalık hücreleri olgunlaşamadığı için gebe kalamama sorunu olabilir ama bu kısırlık anlamına gelmez. 

Polikistik overde yumurtlamayı sağlayıcı ilaçları kullanırsanız gebe kalma ihtimali %90'ların üzerine çıkar. Yumurtlama bozukluğu,  tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. 

Polikistik over teşhisi konduğu halde hamile kalan kadınlar vardır. Polikistik over bir kısırlık nedeni değildir. Tedavi şansı çok yüksek olan bir gebe kalamama nedenidir. Uygun tedavi ile hamile kalma şansı çok yüksektir. Ağızdan alınacak hormon ilaçları ile tedaviye başlanır. Eğer ilaç tedavisi yeterli gelmezse hormon iğneleri ile progesteron hormonu artırılarak yumurtlama sağlanır. Düzenli yumurtlamaya başlayan kadınlar da hamile kalabilir. Özetle; yumurtlama bozukluğu tedavi olunduğu takdirde  kısırlığa neden olmaz. Polikistik over sorunu yaşayan kadınlar uygun tedaviyle hamile kalabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat