Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtanın besin değeri nedir?

4,724
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtanın besin değeri nedir?

Yumurtanın besin değerine baktığımızda 1 orta boy veya 1 büyük boy yumurta 70 kalori civarındadır. Ortalama 6 gr protein içerir ki bu son derece yüksek bir orandır. 5 gr yağ içerir. Geri kalanı da yaklaşık 186 mg kolesterol içermektedir. 

Yumurtanın sarısı ve beyazı birbirinden farklıdır. Yumurtanın sarısı yağ ve kolesterol açısından zengin olmakla birlikte, yumurtanın beyazı ise kalsiyum ve proteinden zengindir, kolesterol içermez, yağ oranı son derece düşüktür. Bu nedenle yumurtanın beyazını tok tutması açısından öğünlerinizde biraz daha fazla kullanabilirsiniz. Örneğin menemen ya da omlet yaparken 1 tam yumurtaya 2 yumurta beyazı ilave ederek hem protein oranını artırabilirsiniz hem de tokluk hissiniz daha uzun sürer. Böylelikle kalorisini de çok daha aza çekmiş olursunuz.

Yumurta örnek protein olarak kabul edilen besinlerdendir. Çünkü anne sütünden sonra en kaliteli ikinci proteindir. Eğer yumurtaya karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, her gün yumurta tüketimi son derece önemlidir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında olan çocukların ve gençlerin mutlaka düzenli olarak yumurta tüketmesi gerekir. 

Yaşlılarda ve yetişkinlerde haftada ortalama 3 - 4 gün yumurta tüketilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat