Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kistlere ne zaman müdahale edilir?

19,821
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kistlere ne zaman müdahale edilir?

Yumurtalık kistleri üreme çağıdaki kadınlarda oldukça sık gördüğümüz bir durumdur. Tabii her kist panik yapılmasını gerektiren bir durum değildir. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda âdet dönemleri içerisinde yumurtalık kistlerini görüyoruz ama bunların çoğu fonksiyonel kistler oluyor. Bizim için önemli olan âdet döngülerinde kaybolmayan kistlerdir. Özellikle âdetliyken yapılan ultrasonografide kistler sebat ediyor ve değişmiyorsa, verilen ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa bu kistler patolojik kist olarak adlandırılır. Bu kistler dermoid kist olabilir veya çikolata kisti olabilir. Bunlar patolojik kistlerdir ve tedavi edilmesi gerekir.

Hem ultrasonografi, hem de klinik muayene ile kistlerin değerlendirilmesi, özellikle detaylı ultrason dediğimiz dopler ultrason ile kistte bazı akımların tespit edilmesi, kistte iyi huylu, kötü huylu ayrımının yapılabilmesi açısından bazı kan tahlillerinin yapılması gerekir ki, bunlara tümör belirteçleri diyoruz. Bu detaylı incelemelerden sonra kistin patolojik bir kist olduğu tespit edilirse o zaman cerrahi tedavi planlanmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat