Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık yaşlanması nedir?

5,879
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık yaşlanması nedir?

Kadınlarda yumurtalıklardaki yumurtaların sayı ve kalite olarak azalmasına yumurtalık yaşlanması adı verilir. Yumurtalık yaşlanması doğal bir süreçtir. Kadınlarda doğurganlığın azalması durumunu, bir başka deyişle üreme potansiyelini yani hamilelik olasılığının azalmasını belirleyen en önemli faktör, rahmin yaşından çok yumurtalığın yaşıdır.

Kadınlarda yaşlanan aslında rahim değildir. Rahim çok ileri yaşlarda bile gebelik taşıyabilecek kapasiteye sahiptir. Ama belli bir yaştan sonra yumurtalıklardaki yumurtalar azaldığı için doğurganlık kapasitesi ve hamile kalma olasılığı da buna bağlı olarak azalır. Kadınlarda doğurganlığın azalması konusunda belirleyici etken yumurtalığın yaşıdır. 

Yumurta sayısının azalması

Bir kız çocuğu anne karnından belirli bir yumurta sayısıyla, yumurta havuzuyla doğuyor ve bu sayı yıllar içerisinde azalarak devam ediyor. Menopoz dediğimiz süreçte ise bir kadının sahip olduğu bu yumurtalar artık tamamen bitmiş oluyor. İşte bu yumurta sayısının giderek azalması durumu yumurtalık yaşlanması olarak adlandırılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat